skudce

Několik snadných kroků, díky nimž se zbavíte octomilek

Octomilky: Také vás tyhle nehezké mušky dokáží nepříjemně potrápit? Pokud se usadily i u vás doma, vezměte si k ruce naše osvědčené rady a za pár dní budete mít pro problému.

S účinným zásahem však nečekejte. Čím více se u vás doma namnoží, tím větší práci vám nakonec dá jejich likvidace. Rozhodně totiž nestačí jen vyhození veškerých zbytků ovoce a zeleniny z kuchyně, jak se často domníváme.

Přemnožily se? Vyluxujte je

Jde o nejúčinnější první pomoc, která počet těchto nepříjemných návštěvníků zredukuje dřív, než vůbec začnou zabírat jakákoli další opatření. Octomilky létají pomalu a zdržují se obvykle v místě, kde mají potravu. Takže si jednoduše vezměte vysavač a objeďte kuchyňskou linku, stěny nebo okolí koše. A to klidně i několikrát za sebou – vždy samozřejmě s alespoň půlhodinovým odstupem. To dá vyplašeným nezvaným návštěvnicím dostatek času k tomu, aby se opět usadily na svá oblíbená místa.

Všechno ovoce musí pryč

A to okamžitě. Pokud se vám ho nechce skladovat v lednici (a u mnohých druhů to ani není možné), uložte ho do neprodyšného sáčku nebo krabičky. Nebojte se, je to jen na pár dní. A totéž platí i pro rajčata a další octomilčí lákadla. A pro jistotu důkladně zavíčkujte i všechny sirupy a džusy. Zátka z alobalu by se mohla opravdu hodit.

ovoce 1 600x399 - Několik snadných kroků, díky nimž se zbavíte octomilek

Zdroj foto: pixabay

Jak vyrobit pasti na octomilky

Teď ty malé okřídlence jednoduše pochytejte. Vezměte si sklenici, na dno nalijte sirup nebo jinou sladkou tekutinu, vršek potáhněte potravinářskou fólií a dobře ji upevněte – třeba gumičkou. Na několika místech propíchněte a počkejte si, až si mušky najdou cestu dovnitř a utopí se.

Náš tip: kupodivu stejně dobře jako návnada funguje i pivo. A to i když nemá s ovocem vlastně vůbec nic společného. Takže ho v případě nouze bez obav použijte také.

Pozor na neumyté nádobí

Ale bylo by chybou myslet si, že se octomilky drží jen v ovoci. Velmi jim chutnají i mošty, džusy nebo třeba pivo nebo víno. Všechny zbytky nápojů proto okamžitě vylévejte a nádobí vyplachujte nebo ukládejte do myčky. A totéž platí i o hrncích, v nichž bylo například mléko nebo mléčné výrobky. A dobře od podobných zbytků proplachujte i kuchyňský odpad.

Dezinfekce domácnosti

Koš a odpad pak nezapomeňte dobře vymýt. Do kuchyňského dřezu postačí nasypat jedlou sodu a ocet (nechte působit 10 minut), koš na odpadky pak vyčistěte jarem a vymyjte octem. Ale použít můžete i klasickou dezinfekci nebo třeba technický líh. A uvidíte, že za pár dní bude po muškách.

Náš tip: Na dno odpadkového koše může také dát hřebíček. Ten totiž octomilkám právě nevoní. A jako prevence se uplatní i na mísách s ovocem apod. Doporučujeme ho měnit přibližně po dvou týdnech. Tehdy totiž vyčichne a ztratí svůj účinek. U odpadkového koše to pak může být klidně s každou výměnou sáčku.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář