rýmovník wikipedia

Rýmovník není jen na rýmu – vyzkoušejte mast, která se používá na zánět průdušek a nebo urychluje hojení poraněné kůže

27.9.2018
28 239 Zobrazení

Ano, je to tak. Ačkoliv jméno bylinky přímo svádí k tomu, abychom si jej spojili s rýmou, rýmovník má mnohem širší využití. Čaj a sirup se samozřejmě převážně používají při léčení rýmy a stejně tak můžete využít k inhalaci i samotné čerstvé listy. Ovšem, když si vyrobíte rýmovníkovou mast, máte prostředek proti mnoha neduhům najednou.

Co budete k výrobě masti potřebovat

K výrobě rýmovníkové masti si připravte:

– asi 20 (až 40) čerstvých listů rýmovníku,

– 200 g čistého vepřového sádla nebo kosmetické vazelíny (možný je i kokosový tuk/olej).

A jaký je postup výroby

Vepřové sádlo nebo kosmetickou vazelínu dejte do hrnce a na mírném plameni rozehřejte. Pozor: nesmí se vařit. Do rozehřátého tuku vložte natrhané nebo nakrájené lístky rýmovníku. Nechte cca 0,5 hodiny na mírném plameni, občas promíchejte. Poté odstavte a dejte na 24 hodin do chladu (lednice, sklep). Druhý den můžete pro zvýšení účinku postup opakovat, tj. přidat dalších 20 listů do rozehřáté hmoty a zase nechat na mírném plameni půl hodiny, poté odstavit do druhého dne do chladu. Třetí den hmotu opět rozehřejeme a přes sítko nebo cedník procedíme, aby v masti nebyly zbytky lístků. Poté rovnou nalijeme do kelímků a necháme vychladnout. Uchováváme nejlépe v chladu a temnu.

A na co všechno rýmovníkovou mast použít

Rýmovníkovou mast můžete použít jednak proti rýmě, a to dvojím způsobem: buď kousek masti namažete pod nos, nebo mastí masírujete hrudník nemocného, a to zejména v případě, že trpí zánětem průdušek. Při nachlazení a rýmě je možné mast namazat i na chodidla. Dále rýmovníková mast pomáhá zjemňovat a hydratovat vysušenou kůži, přináší úlevu při lehkých popáleninách (včetně spálenin od slunce) a urychluje hojení kožních poranění.

Vyzkoušíte tento jednoduchý, ale účinný prostředek?

 

TIP:

 
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

1 Komentářů

Zanechte komentář

CAPTCHA


Zavřít