suroviny

Běžné kuchyňské ingredience, které se uplatní i při péči o zahradu

Péče o zahradu: Také se na své zahradě snažíte používat minimum chemie? Pak vás určitě potěší, že řadu skvělých pomocníků proti nežádoucím hmyzím škůdcům, chorobám rostlin apod. najdete ve své běžné kuchyňské spíži.

A většinou je stačí jen rozmíchat s vodou a aplikovat přímo tam, kde jsou právě potřeba. Ukážeme vám, k čemu všemu se na zahradě hodí kupříkladu hořčice, jedlá soda, sůl nebo třeba Coca-Cola. Určitě budete překvapeni.

Hořčice nahradí insekticidy, a to velmi dobře

A začněme nenápadnými kulatými zrnky hořčice. Jednoduše je podrťte a nasypte mezi rostliny, které chcete ochránit před nájezdem slimáků. A pokud smícháte 10 gramů mletých hořčičných semen s 10 litry vody, získáte univerzální postřik prakticky proti všem škůdcům. Ale pozor, před aplikací ho zřeďte v poměru 1:1. A chcete-li, aby tento prostředek k listům lépe přilnul i ze spodní strany, přidejte asi 4 lžíce tekutého mýdla. Aplikujte dvakrát za sebou (po dobu dvou dní) a uvidíte, jak rychle se odporoučí mšice, molice i další nevítaní návštěvníci.

Sůl se nehodí jen na slimáky, v zahradě toho umí mnohem víc

Stačí několik zrnek a otravní škůdci jsou rázem na pravdě boží. Ne všem druhům ovoce a zeleniny je však postupné zasolování zeminy po chuti. Výjimkou je v tomto ohledu červená řepa, ta sůl přímo miluje, protože když jí to na záhonku pořádně osolíte, bude při sklizni sladší. A kdy sůl aplikovat? Rozmíchejte si dvě lžíce v deseti litrech vody a aplikujte na záhon nejdříve na počátku vegetace (tedy v době, kdy má rostlina cca 4-5 listů) a poté ještě jednou asi měsíc před plánovanou sklizní.

To ovšem není vše. Obyčejná kuchyňská sůl může pomoci i ovocným stromům, ochrání je totiž proti houbovým chorobám. Stejně připraveným roztokem tak zalijte své jabloně, hrušně nebo třeba třešně ideálně ještě předtím, než poprvé vyraší. A pomáhá i proti padlí na cibuli. Půl šálku soli jednoduše rozpusťte ve velkém kbelíku vody (10 litrů) a čas od času nalijte tuto směs do postřikovače a cibuli ošetřete. Padlí nebude mít šanci.

Pomoci může i obyčejný kefír, používá se proti plísni i jako hnojivo

Kefír si obvykle dopřáváme ve chvíli, kdy si chceme upravit zažívání. Dodává nám totiž spoustu přátelských bakterií. A přesně totéž zvládne i v půdě. Obzvláště ho milují jahody a rajčata, stačí rozmíchat litr kefíru v pěti litrech vody. Stejné účinky má pak v tomto ohledu i syrovátka.

Je vaším větším problém padlí? Pak smíchejte půl litru kefíru, 250 ml Coca-Coly a 10 litrů vody. Na rajčata aplikujte v červenci a poté podle potřeby. A totéž lze doporučit i u angreštů a vůbec všude tam, kde vás padlí trápí. A pokud smícháte dva litr kefíru s jedním litrem vody, získáte skvělou zálivku, působící jako prevence proti obávanému žloutnutí u okurek.

okurka 600x324 - Běžné kuchyňské ingredience, které se uplatní i při péči o zahradu

Zdroj foto: pixabay

Mléko pomůže okurkám a bojuje i proti padlí

Ale existuje i další způsob, který vám pomůže vypořádat se s předčasným žloutnutím listů u okurek. Smíchejte 20 gramů tekutého mýdla, jeden litr mléka, 30 kapek jódu a 10 litrů vody a touto směsí zalévejte okurky, uvidíte, že se letos žloutnutí listů neobjeví. A jak vyzrát na padlí? I tady budete potřebovat jeden litr mléka, k němu však přidejte 9 litru vody a 12 kapek jódu. Promíchejte, přelijte do postřikovače a aplikujte každé dva týdny za suchého počasí.

Jedlá soda je na zahradě univerzálním pomocníkem

Je těžké si představit přírodní ochranu zahrady bez toho základního pomocníka. Perfektní je například proti padlí, a to v opravdu minimálním množství. Bude vám stačit jedna lžička, rozmíchaná v jednom litru vody. Přelijte do postřikovače a aplikujte na okurky.

Proti plísni šedé na vinné révě zase pomůže postřik ze 75 gramů jedlé sody a 10 litrů vody. Aplikuje se předtím, než začnou bobulky dozrávat. Navíc soda v hroznovém víně nastartuje produkci cukru, takže bude sladší. A stejný postřik lze aplikovat i na ovocné stromy ve chvíli, kdy vás trápí nájezdy žravých škůdců (typicky housenek).

Využít můžete třeba i Coca-Colu

Vyčistí WC, očistí rezavé hřebíky – kutilských návodů bychom našli dost a dost. Jak však tento oblíbený nápoj používá v zahradě? Kupodivu odkáže z rostlin vyhnat neoblíbené mšice, takže pokud nebudete zrovna mít nic jiného po ruce, klidně Coca-Colu použijte jako účinnou první pomoc. A jestliže vás trápí slimáci, pak na zahradě zakopejte několik zavařovacích sklenic s touto tekutinou. A nezvané návštěvníky z nich pak každé ráno pouze vybírejte.

Dopustit nedejte ani na kvasnice

Jsou totiž pomocníkem každého ekologického zahrádkáře. Stačí třeba vzít jeden kilogram kvasnic a naředit ho pěti litry teplé vody. Toto množství nechcete půl dne odstát, následně nařeďte v poměru 1:10 a použijte jak perfektní univerzální hnojivo pro všechny rostliny na zahradě. A ze sušeného droždí je jeho příprava ještě rychlejší – 10 gramů rozpusťte v 10 litrech vody, počkejte dvě hodiny, nařeďte v poměru 1:5 a použijte na zálivku. Ideální je zejména pro papriky, lilek nebo rajčata – k jedné rostlině by měl přijít jeden litr tohoto hnojiva, a to každých 14 dní.

Chcete ochránit své jahody před hnilobou? Pak rozmíchejte 100 gramů droždí v 10 litrech vody, dobře rozmíchejte a přelijte do postřikovače. Na jahodové keříky tuto směs aplikujte ještě předtím, než začnou kvést. Jde zároveň o skvělé hnojivo.

Ale pozor, kvasnice dokáží z půdy vytáhnout poměrně velké množství draslíku, takže ho nezapomeňte doplnit – například za pomoci dřevěného popela. Zapracujete ho do půdy asi týden po aplikaci kvasnic.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář

thirteen − eleven =