plisen

Moření za sucha a moření za mokra – proč se provádí a na co se hodí

Moření je pro zahrádkáře jedinou zárukou, že jeho sadba nepřijde vniveč kvůli chorobám, které mohou mít své zárodky na povrchu osiva.

Moření doma vs. namořená sadba

Mořit si sadbu můžete doma anebo můžete vsadit na namořenou sadbu z obchodu. V tom druhém případě ale doporučujeme si opravdu najít kvalitní obchod/zahradnictví, abyste si mohli být jisti, že moření proběhlo tak, jak mělo. U levné namořené sadby se potom zahrádkáři často diví, že jim semínka vůbec nevyklíčila.

Čemu zabrání 

Moření osiva zabrání zejména tomu, aby se u plodin rozběhly choroby, které by mohly být zaneseny na povrchu semen nebo těsně pod jejich povrchem. Nejúčinnější je ochrana osiva v době, kdy je vloženo do půdy a ještě nezačalo klíčit (například při velkém chladu na jaře). V tomto případě chrání semínka před plísněmi a dalšími houbovitými chorobami.

moreni - Moření za sucha a moření za mokra – proč se provádí a na co se hodí

Zdroj foto: es.wikipedia.org

Čemu nezabrání

Bohužel ani správně provedené moření nezabrání tomu, aby byly vzrostlé rostliny napadeny v průběhu růstu různými chorobami (a už vůbec ne škůdci).

Moření na sucho

Pro malá semínka (rajčata, papriky, salát) a také pro fazole a hrách se hodí moření na sucho. U fazolí a hrachu hlavní roli hraje to, že kdyby se mořily na mokro, mohly by nabobtnat, a tím by se snížila jejich klíčivost. Mořit na sucho můžete všemi povolenými prostředky (Raxil, Síra SK 520, Previcur). Stačí nasypat potřebné množství přímo do sáčku s osivem. Důkladně protřepejte a potom semínka ještě prosejte na sítku, aby mohl přebytečný prášek opadat.

Moření na mokro

Stejnými přípravky, avšak tentokrát rozmíchanými ve vodě, aby vznikl roztok, je nutné namořit větší semínka, jako jsou například okurky, meloun vodní, meloun žlutý, cukety, dýně nebo špenát. Do roztoku ponořte semínka nejlépe v sáčku, do kterého dobře proniká voda (plátěný, plastový s dírkami). Po namoření nechte semínka dobře uschnout na nějakém větraném místě. Ideální je ihned po usušení semínka zasít.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář