Ačkoliv ochranou rostliny proti různým chorobám a škůdcům se zabývají především průmysloví pěstitelé bylinek, mohou se vám jejich rady hodit i při pěstování na zahrádce. Škůdci a choroby se totiž nevyhýbají žádným pěstovaným plodinám.
Co ničí léčivé rostliny na zahradě
Rostliny a bylinky mohou být poškozeny mrazem, suchem, přemokřením, nedostatkem výživy, a dále také plevelem, škůdci a chorobami. Choroby můžeme dále rozdělit na bakteriální a houbové choroby a virózy.
Bakteriální choroby
Proti bakteriálním chorobám je nejlépe bojovat tak, aby rostliny nebyly přelité či přemokřené, a dále je zapotřebí odstraňovat napadené jedince.
Houbové choroby
Houbové choroby velmi znehodnocují bylinky. Známe například spálu náprstníkovou, rez mátovou, plíseň bramborovou, která napadá lilkovité (lilky, durman, rulík). Proti houbovým chorobám dobře fungují fungicidy (na bázi mědi, zinku, rtuti nebo síry), avšak po jejich aplikaci není možné nějakou dobu bylinku sklízet a používat.
Virové choroby
Virové choroby poznáme podle poškození rostlin – například ztráta chlorofylu, mozaika listů, skvrnitost, zakrslý růst. Virové choroby jsou přenášeny zejména savým hmyzem. Bojovat proti virovým onemocněním lze zejména odstraňováním nemocných rostlin z porostu a hubením ohnisek plevelů.
Škůdci
Nejčastějšími škůdci bylin jsou housenky denních i nočních motýlů, dále mšice, třásněnky, ploštice, vrtule, mandelinka bramborová a mandelinka mátová. Nejlepším způsobem boje je sběr brouků či housenek. Sice se dají použít i insekticidy, ty jsou ale nebezpečné i pro člověka, proto je nutné dodržovat bezpečnostní pravidla při aplikaci a také stanovenou ochranou lhůtu, po kterou není možné bylinky používat.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz