skudci

Jak chránit léčivé rostliny proti chorobám, škůdcům a plevelům

Ačkoliv ochranou rostliny proti různým chorobám a škůdcům se zabývají především průmysloví pěstitelé bylinek, mohou se vám jejich rady hodit i při pěstování na zahrádce. Škůdci a choroby se totiž nevyhýbají žádným pěstovaným plodinám.

Co ničí léčivé rostliny na zahradě

Rostliny a bylinky mohou být poškozeny mrazem, suchem, přemokřením, nedostatkem výživy, a dále také plevelem, škůdci a chorobami. Choroby můžeme dále rozdělit na bakteriální a houbové choroby a virózy.

choroby rostlin - Jak chránit léčivé rostliny proti chorobám, škůdcům a plevelům

Zdroj foto: pixabay

Bakteriální choroby

Proti bakteriálním chorobám je nejlépe bojovat tak, aby rostliny nebyly přelité či přemokřené, a dále je zapotřebí odstraňovat napadené jedince.

Houbové choroby

Houbové choroby velmi znehodnocují bylinky. Známe například spálu náprstníkovou, rez mátovou, plíseň bramborovou, která napadá lilkovité (lilky, durman, rulík). Proti houbovým chorobám dobře fungují fungicidy (na bázi mědi, zinku, rtuti nebo síry), avšak po jejich aplikaci není možné nějakou dobu bylinku sklízet a používat.

Virové choroby

Virové choroby poznáme podle poškození rostlin – například ztráta chlorofylu, mozaika listů, skvrnitost, zakrslý růst. Virové choroby jsou přenášeny zejména savým hmyzem. Bojovat proti virovým onemocněním lze zejména odstraňováním nemocných rostlin z porostu a hubením ohnisek plevelů.

skudce - Jak chránit léčivé rostliny proti chorobám, škůdcům a plevelům

Zdroj foto: pixabay

Škůdci

Nejčastějšími škůdci bylin jsou housenky denních i nočních motýlů, dále mšice, třásněnky, ploštice, vrtule, mandelinka bramborová a mandelinka mátová. Nejlepším způsobem boje je sběr brouků či housenek. Sice se dají použít i insekticidy, ty jsou ale nebezpečné i pro člověka, proto je nutné dodržovat bezpečnostní pravidla při aplikaci a také stanovenou ochranou lhůtu, po kterou není možné bylinky používat.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář