Feferonkové pesto: Dezinfekce ústní dutiny dostává s příchodem koronaviru docela nový rozměr. Tvrdí se totiž, že pravidelnou očistou ústních sliznic dokážeme zabránit tomu, aby se právě u nás toto onemocnění rozvinulo. Ovšem toto tvrzení lze vztáhnout na úplně všechny viry.
A čím si tedy ústní dutinu pročistit? K mání jsou nejrůznější alkoholové ústní vody, dezinfekční spreje apod. Ovšem čas od času můžete použít i domácí prostředky s dezinfekčním účinkem. Například silný zázvorový čaj, kloktadlo s éterickým olej nebo třeba feferonkové pesto. A jak si doma připravit to opravdu pálivé? Máme pro vás jeden osvědčený recept.
Jen feferonky, sádlo a česnek
Tak by se daly shrnout tři hlavní ingredience, které budou pro přípravu pesta z feferonek potřeba. A pokud je spojíte ještě s olivovým olejem a solí v tom správném poměru, získáte perfektní dochucovací přísadu například do salátů, pomazánek nebo jen tak na chuť – pokud tedy máte dostatečně vytrénovaný jazýček.
Ingredience na opravdu poctivé feferonkové pesto
A co si tedy připravit? Jakmile máte čerstvé feferonky, máte vlastně vše.
• 1 kilogram co nejčerstvějších chilli papriček
• 125 ml olivového oleje
• 1-2 lžíce domácího sádla
• dvě lžičky soli
• půl palice česneku
Vše začněte přípravou feferonek. Jsou-li z domácího nebo jinak prověřeného zdroje, nemusíte je ani omývat. Pouze si vezměte rukavice a odstraňte jejich stopky. Nic jiného – jen stopky. Semínka totiž budete potřebovat. Poté vložte feferonky do mixéru a dobře rozmixujte. Nic na tom není – jen pozor na oči. A počítejte s tím, že mixér budete muset dobře vymýt, jinak vás už doživotně bude cokoliv jiného nepříjemně pálit.
Rozpusťte sádlo a do vlažné, ale stále ještě tekuté hmoty, přimíchejte olivový olej. A co si počít s česnekem? Ten dobře oloupejte, prolisujte a nakonec utřete se solí. Teď už zbývá jen vše přidat k feferonkovému základu a dobře promíchat.
Vystačíte si i bez sterilace, trvanlivost pesta však lze snadným způsobem prodloužit
Jakmile máte směs hotovou, jednoduše ji naplňte do menších skleniček. Dobře je vypařte, ale nic víc není třeba. Pokud pesto dobře zavíčkujete, vydrží bez problémů půl roku. Zdá se vám to málo? Pak ho jednoduchým způsobem sterilujte. Bude mu stačit dvacet minut v horké lázni s teplotou 120 °C. Pak v temnu a chládku vydrží klidně i dva roky. Jakmile však sklenici otevřete, skladujte ji v lednici – pro jistotu.
A na cosi ještě dát při přípravě pozor? Zejména na kvalitu surovin. S obyčejným olivovým olejem nebo nekvalitním sádlem nepochodíte. A sůl vezměte obyčejnou, nikoli tu s jódem nebo mořskou, mívá někdy tendenci nepříjemně zhořknout. A to by byla rozhodně škoda.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz