Pokud chcete na zahradě mít nějaký keř, který je opravdu všestranný, vysaďte si tam určitě dřín obecný. Zejména jeho plody využijete jako léčivé prostředky, v kuchyni a přilákají i ptáčky na podzim a v zimě.
Jak vypadá dřín obecný
Dřín obecný je keř, který ovšem dorůstá až 7 metrů výšky. Zajímavé je, že má velmi tvrdé dřevo. Borka je tmavě hnědá, listy vstřícné, eliptické, květy žluté, které vykvétají v březnu a dubnu a jsou pastvou pro první včelky, plody jsou červené a jedlé.
Jaké účinky mají plody
Plody se sbírají na podzim a mají zejména velký obsah vitamínu C. Ovšem obsahují i další léčivé látky (sacharidy, pektiny, fosfor, draslík aj.), a tak se používají jako první pomoc při nachlazení, zpevňují cévy, pomáhají střevům, aby správně pracovala, mají pozitivní vliv i na žaludek.
Co si můžeme z plodů vyrobit
Doma si z plodů můžeme vyrobit marmeládu, která má velmi jemnou, a přitom kořenitou chuť. Plody můžeme kombinovat i s šípky, rakytníkem, jablky apod. Můžeme si také vyrobit sirup nebo kompot.
Zajímavost: Ze semen se praží náhražka kávy.
A jak dřín pěstovat
Pěstovat dřín není nic náročného. V podstatě potřebuje jen lehkou, neutrální či zásaditou půdu, teplé stanoviště, po vysazení samozřejmě hojnější zálivku. A kdybyste nechtěli jen obyčejný dřín, pak existuje celá řada kultivarů. Například Xanthocarpa má žluté plody, Aurea zase žlutozelené listy, Elegantissima panašované listy. Je z čeho vybírat.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Na Vaše stránky jsem přišla náhodou a jsou moc fajn. Přeji, ať se daří a budu se těšit na nové příspěvky.