Ibišek má doma skoro každý. Ne všem se ale podaří, aby kvetl, a to alespoň jednou do roka. Tento návod by vás měl dovést k tomu, že vám vykvete dokonce dvakrát – jednou v létě a podruhé na podzim.
Letnění
Základem pro letní kvetení ibišku je správné letnění. Ibišek byste měli vynést ven na začátku léta a dát ho na polostinné místo. Přímé slunce by mu totiž zejména při horkých letních dnech spálilo listy. Kromě toho ibišek přesaďte do nové zeminy, anebo mu alespoň přidejte do velkého květináče kompost. Nezapomeňte jej pravidelně zalévat – více při násadě květů a v horkých suchých dnech. Během srpna se dočkáte prvních květů.
Než jej zase uklidíte
Než ibišek po létě dáte zpátky domů, očistěte jej od všech odkvetlých poupat a můžete jej i mírně seříznout, aby si udržel svůj tvar. Ze seříznutých výhonů můžete vypěstovat nové rostliny, většinou stačí je dát na pár týdnů do vody a pak rovnou do substrátu v květináči. Někdo je sází rovnou do substrátu, tady ale musíte počítat s tím, že se všechny neujmou.
Zazimování
Ibišek můžete dobře zazimovat v zimní zahradě, ale i v domě či bytě, pokud nebude blízko topení/krbu/přímotopů. Měl by mít dostatek světla, ale zase ne přímé slunce u okna. Zalévejte jej o něco méně než v létě. Díky správné péči byste se měli dočkat druhého kvetení během října.
Po druhém kvetení
Po druhém kvetení už dejte ibišek na stinné místo, ať si odpočine. Zalévejte jej jen tehdy, když zemina v květináči zcela vyschne. Přes zimu jej nehnojte ani nestříhejte. V tomto případě opravdu platí, že méně než více. Na další péči se bude ibišek těšit zase koncem května.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz