drin obecny ker

Dřín obecný: Keř pro vás i pro ptáčky v zahradě

Pokud chcete na zahradě mít nějaký keř, který je opravdu všestranný, vysaďte si tam určitě dřín obecný. Zejména jeho plody využijete jako léčivé prostředky, v kuchyni a přilákají i ptáčky na podzim a v zimě.

Jak vypadá dřín obecný

Dřín obecný je keř, který ovšem dorůstá až 7 metrů výšky. Zajímavé je, že má velmi tvrdé dřevo. Borka je tmavě hnědá, listy vstřícné, eliptické, květy žluté, které vykvétají v březnu a dubnu a jsou pastvou pro první včelky, plody jsou červené a jedlé.

Jaké účinky mají plody

Plody se sbírají na podzim a mají zejména velký obsah vitamínu C. Ovšem obsahují i další léčivé látky (sacharidy, pektiny, fosfor, draslík aj.), a tak se používají jako první pomoc při nachlazení, zpevňují cévy, pomáhají střevům, aby správně pracovala, mají pozitivní vliv i na žaludek.

drin obecny - Dřín obecný: Keř pro vás i pro ptáčky v zahradě

Zdroj foto: The original uploader was Hanson59 at German Wikipedia. / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)

Co si můžeme z plodů vyrobit

Doma si z plodů můžeme vyrobit marmeládu, která má velmi jemnou, a přitom kořenitou chuť. Plody můžeme kombinovat i s šípky, rakytníkem, jablky apod. Můžeme si také vyrobit sirup nebo kompot.

Zajímavost: Ze semen se praží náhražka kávy.

A jak dřín pěstovat

Pěstovat dřín není nic náročného. V podstatě potřebuje jen lehkou, neutrální či zásaditou půdu, teplé stanoviště, po vysazení samozřejmě hojnější zálivku. A kdybyste nechtěli jen obyčejný dřín, pak existuje celá řada kultivarů. Například Xanthocarpa má žluté plody, Aurea zase žlutozelené listy, Elegantissima panašované listy. Je z čeho vybírat.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

1 Komentářů

Zanechte komentář