Pěťour má mezi zahrádkáři velmi špatnou pověst, je považován za plevel, kterého se jen tak nezbavíte. Je takřka nezničitelný. Bylinkáři ho mají v oblibě, je to univerzální bylinka s mnoha účinky.
Pěťour maloúborný (GALINSOGA PARVIFLORA) pochází z Ameriky (Střední Amerika, Jižní Amerika, Karibik), do Evropy se dostal zhruba v 18. století. Na našem území se nachází zejména na místech, která byla ovlivněna člověkem (pole, zahrady, úhory, rumiště, železniční náspy).
Bylinka dorůstá výšky 20-60 cm, má hustě větvenou síť kořenů. Lodyha je přímá, větvená, lístky vejčité, okraje jemně zubaté. Má četné květní úbory, každý z nich se skládá z několika drobných kvítků bílé barvy. Zajímavostí je, že pěťour je stará indiánská léčivka. Využívali jej mimo jiné jako afrodisiakum.
Léčivé účinky
Pěťour je univerzální bylinka. Sbírá se kvetoucí nať, na zimu ho lze nasušit do zásoby. Je považován za plevel, tudíž nebudete mít problém ho najít. Používá se na zlepšení metabolismu, detoxikaci a na kožní choroby.
Je doporučován při virózách a chřipkách. Posiluje obranyschopnost, je považován za mírný imunostimulant. Snižuje horečku a má protizánětlivé účinky. Snižuje krevní tlak. Zevně se využívá na bércové vředy, lupénku a různé ekzémy.
Bylinku by neměly užívat ženy v těhotenství, naopak během kojení je žádána, posiluje tvorbu mateřského mléka. Obsahuje vitamín C, saponiny, flavonoidy, silice, pryskyřice a další. Některé zdroje uvádí, že žvýkání čerstvých listů je účinné proti paradentóze.
Tinktura
Použijeme do lahve 4 díly vysokoprocentního alkoholu a 1 díl bylinky, kterou nasekáme na kousky. Pěťour zalijeme alkoholem a ponecháme macerovat tři týdny. Několikrát za týden lahví zatřepeme. Po uplynutí doby scedíme a uchováváme na tmavém místě, ideálně v chladničce. Užívá se 3x denně 30 kapek například při horečce nebo pro posílení imunity.
Pěťour využijeme i v kuchyni, namixujeme si ho do zeleninového smoothie, například s mrkví nebo červenou řepou a jablkem. Také se dá přidávat do zeleninového salátu nebo lístky zpracovat jako špenát.
Proč ho nemají zahrádkáři rádi
Pěťour je sice výborná bylinka, ale pro zahrádkáře nechtěný návštěvník zahrad. Pěťour je jednoletý a přes zimu přežívají semena, která mají vysokou klíčivost. Takže když na jaře ryjete a kypříte půdu, semena se dostanou do půdy a klíčí.
Má vysokou rozmnožovací schopnost, na jedné rostlince dozrává velké množství semen. Navíc semena dokážou dozrát i na vytržené rostlince. Vyrůst může i několik generací za rok. Je hostitelem svilušek, které potom napadají jiné rostliny. Odebírá z půdy živiny a překrývá ostatní zeleň. Semena se šíří vzduchem, kompostem i na srsti zvířat.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Komentáře 1