Hlohyně šarlatová (lat. Pyracantha coccinea) je opravdu široce využívaný keř, který vaši zahradu nejen zkrášlí, ale přiláká i ptáky. Ti budou nejen sbírat plody, ale rádi využijí hlohyni i ke stavění hnízd.
Vzhled
Nenechte se zmást tím, že hlohyně je často vysazována ke zdi a vypadá jako popínavá rostlina. Není tomu tak, sama se nepne, je to ale dost rozložitý keř, který dosahuje výšky až 5 metrů. Vypadá krásně i volně stojící. V květnu a červnu ji ozdobí bílé květy, které se postupně v létě mění v oranžové plody. Některé kultivary mají však plody červené či žluté.
Kam hlohyni umístit
Hodí se několik způsobů umístění: Buď ji můžete pěstovat u zdi, abyste právě vyvolali dojem pnoucí rostliny. Další možností je umístit ji jako menší solitéru do zahrady, např. do trávníku. Posledním způsobem je vytvořit z několika hlohyní živý plot – tady doporučujeme střídat jednotlivé druhy podle barvy plodů, abyste vytvořili dokonalý barevný kontrast.
Jak hlohyni pěstovat
Hlohyně je celkem nenáročná. Potřebuje pouze propustnou hlinito-písčitou půdu, spíše zásaditou než kyselou, střední zálivku a místo slunné nebo polostín.
Choroby a škůdci
Jedinou nevýhodou hlohyní je, že jsou náchylné k chorobám a škůdcům. Zejména u teplých jižních zdí může trpět houbovitými chorobami, někdy se na listech objevují hnědé skvrny. Za opravdu mrazivých zim může být poškozena silným mrazem, ačkoliv jinak se jedná o stálezelený keř.
Trny
Poslední věcí, kterou byste měli zvážit při pořizování tohoto okrasného keře, je přítomnost trnů. Hlohyně je opravdu hustě poseta ostrými trny. To může být přednost, pokud si chcete z hlohyně vystavět živý plot – přes hlohyni se vám do zahrady nedostane žádný vetřelec. Ovšem, pokud máte malé děti, měli byste je aspoň na trny upozornit, aby nedošlo ke zranění.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz