kapusta

Osm důvodů, proč jíst kapustu

26.10.2018
1 192 Zobrazení

Kapusta (Brassica oleracea) je druh zeleniny, který má purpurové nebo nazelenalé listy (záleží na druhu odrůdy kapusty). Vědci nevědí, jak dlouho již kapustu pěstujeme, ale věří, že to bylo v období ještě před středověkem. Kapusta je jednou z nejstarších zelenin na světě. Existuje spousta druhů kapusty.

Jaké živiny můžeme najít v kapustě?

Kapusta obsahuje velké množství živin ze všech druhů zeleniny na planetě. Vitamin A je jedním z mnoha živin, které kapusta obsahuje. 100 gramů kapusty obsahuje 512 procent doporučené denní hodnoty tohoto vitamínu. 100 gramů kapusty také obsahuje 700 procent doporučené denní hodnoty vitamínu K a 200 procent doporučené denní hodnoty vitamínu C. Navíc je kapusta bohatá na železo, fosfor, omega 3 mastné kyseliny, draslík, vlákninu a měď.

Důvody, proč jíst kapustu

1. Chrání před onemocněním srdce
Srdeční onemocnění zabíjí každý rok více mužů a žen než jakékoli jiné zdravotní stavy. Kapusta je vynikajícím zdrojem omega 3 mastných kyselin, což je živina, u které se ukázalo, že chrání před srdečními chorobami.

2. Ochrana před aterosklerózou
Ateroskleróza je stav, který zesiluje a zpevňuje stěny v tepnách. Je považován za hlavní rizikový faktor pro srdeční onemocnění. Studie ukázaly, že potraviny bohaté na vlákninu, jako je kapusta, pomáhají chránit před aterosklerózou. Navíc může vláknina snížit hladinu cholesterolu. Vysoký cholesterol je dalším významným rizikovým faktorem srdečních onemocnění.

3. Pomáhá zmírnit příznaky astmatu
Astma je stav, který způsobuje zánět kolem dýchacích cest. Vitamín C je antioxidant a antioxidanty mohou přispět ke snížení zánětu. Proto kapusta může potenciálně pomoci zmírnit některé příznaky astmatu.

4. Osteoartróza
Osteoartróza je stav, který způsobuje bolestivé, zanícené klouby. Tato nemoc není jen bolestná, ale může také snížit mobilitu. Studie ukázaly, že kapusta může potenciálně pomoci zmírnit bolest osteoartrózy. Ve skutečnosti může kapusta snížit bolest artritidy až o 65 procent.

kapustu rostlina - Osm důvodů, proč jíst kapustu
5. Ulcerózní kolitida
Ulcerózní kolitida je stav, který způsobuje záněty kolem konečníku a tlustého střeva. Sulfasalazin je standardní lék používaný k léčbě tohoto onemocnění. Existují důkazy, které naznačují, že kapusta může fungovat stejně dobře jako tato léčiva.

6. Chrání před makulární degenerací
Makulární degenerace je stav, který způsobuje poškození makuly. Makula je umístěna ve středu sítnice v oku. Makulární degenerace je hlavní příčinou ztráty zraku u pacientů ve věku nad 60 let. Vitamin A v kapustě udržuje oči zdravé, což může chránit před makulární degenerací.

7. Hubnutí
Pokud se snažíte zhubnout, pak byste měli zvážit přidání kapusty do svého jídelníčku, nebo užívání kapusty jako doplňku stravy. Kapusta má vysoký obsah vlákniny, která vám pomůže zhubnout.

8. Pomáhá posilovat imunitní systém
Vitamin C, který je jednou z živin v kapustě, může pomoci posílit váš imunitní systém. Silný imunitní systém vás chrání před chřipkou, běžným nachlazením a řadou dalších infekčních onemocnění. Dále existují důkazy, které naznačují, že antioxidanty v kapustě mohou chránit před rakovinou. Rakovina je druhou hlavní příčinou smrti.

Kapusta jako doplněk stravy

I když je nejlepší jíst kapustu v jejím přirozeném tvaru, někteří lidé se rozhodnou užívat doplňky stravy. Kapusta je k dispozici ve formě kapslí. Extrakt z listů kapusty může být také použit k přípravě čaje. Doporučená dávka kapusty v této podobě je mezi 100 a 350 mg denně.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..