Brosen pyracantha coccinea1

Hlohyně šarlatová – keř, který si oblíbíte

Hlohyně šarlatová (lat. Pyracantha coccinea) je opravdu široce využívaný keř, který vaši zahradu nejen zkrášlí, ale přiláká i ptáky. Ti budou nejen sbírat plody, ale rádi využijí hlohyni i ke stavění hnízd.

Vzhled

Nenechte se zmást tím, že hlohyně je často vysazována ke zdi a vypadá jako popínavá rostlina. Není tomu tak, sama se nepne, je to ale dost rozložitý keř, který dosahuje výšky až 5 metrů. Vypadá krásně i volně stojící. V květnu a červnu ji ozdobí bílé květy, které se postupně v létě mění v oranžové plody. Některé kultivary mají však plody červené či žluté.

Kam hlohyni umístit

Hodí se několik způsobů umístění: Buď ji můžete pěstovat u zdi, abyste právě vyvolali dojem pnoucí rostliny. Další možností je umístit ji jako menší solitéru do zahrady, např. do trávníku. Posledním způsobem je vytvořit z několika hlohyní živý plot – tady doporučujeme střídat jednotlivé druhy podle barvy plodů, abyste vytvořili dokonalý barevný kontrast.

Jak hlohyni pěstovat

Hlohyně je celkem nenáročná. Potřebuje pouze propustnou hlinito-písčitou půdu, spíše zásaditou než kyselou, střední zálivku a místo slunné nebo polostín.

Choroby a škůdci

Jedinou nevýhodou hlohyní je, že jsou náchylné k chorobám a škůdcům. Zejména u teplých jižních zdí může trpět houbovitými chorobami, někdy se na listech objevují hnědé skvrny. Za opravdu mrazivých zim může být poškozena silným mrazem, ačkoliv jinak se jedná o stálezelený keř.

Trny

Poslední věcí, kterou byste měli zvážit při pořizování tohoto okrasného keře, je přítomnost trnů. Hlohyně je opravdu hustě poseta ostrými trny. To může být přednost, pokud si chcete z hlohyně vystavět živý plot – přes hlohyni se vám do zahrady nedostane žádný vetřelec. Ovšem, pokud máte malé děti, měli byste je aspoň na trny upozornit, aby nedošlo ke zranění.

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít