Jestliže vám chřadnou okrasné rostliny, zkuste se podívat, jací škůdci za tím stojí. Někteří sice nejsou pouhým oken viditelní, ale zase je poznáte podle jejich výměšků nebo podle poškození rostliny. Vždy je však potřeba včas zasáhnout.
Drátovci
Drátovci jsou vlastně larvy kovaříků (Agriotes, Lacon), které škodí na nejrůznějších okrasných rostlinách i v trávníku tím, že požírají kořeny, a rostliny pak vadnou. Larvy jsou pod zemí, a nejsou tedy na první pohled vidět. Zvadlé rostliny vyryjte a prohlédněte jim důkladně kořenový bal. Měli byste najít žluté larvičky s tmavými hlavami. Jsou velmi tvrdé a rozmáčknout je můžete na tvrdé podložce. Můžete také celou kolonii drátovců nalákat na plátky syrové brambory nebo mrkve, které umístíte cca 1 cm pod vlhkou zeminu. Poté asi za 2 dny drátovce vysbíráte na jednom místě.
Háďátko zhoubné (Ditylenchus dipsaci)
Háďátka žijí mezi výhony rostlin, zejména plaménků. Jejich výskyt zjistíte podle znetvoření všech částí rostlin (listů, květů) a podle změny jejich barvy. Dokonce se může stát, že při silném výskytu háďátka se vůbec nerozvinou květy. Dobrou zprávou je, že háďátka nejprve napadnou špatně ošetřované a nedostatečně vyživované rostliny. Jakmile tedy zjistíte jejich přítomnost, ihned odstraňte a spalte všechny napadené rostliny.
Červci
Červci z rodu Pseudococcidae se objevují zejména na klívii. Mezi bázemi listů jsou viditelné bílé kopečky, což jsou voskové výměšky červců, kteří jsou pod nimi přisedlí. Při menším napadení stačí odstraňovat voskové výměšky mechanicky. Při silnějším je potírejte štětečkem namočeným v insekticidu.
Pilatka běloskvrnná (Macrophya punctum-album)
Larvy pilatek ničí především růže, a to tak, že vysávají dřeň výhonů. Podle druhu pilatek postupují buď směrem nahoru, nebo směrem dolů. Jejich přítomnost však poznáte podle toho, že napadené výhony, resp. jejich vrcholky náhle zvadnou. Nejúčinnější je odříznutí celých výhonů a jejich spálení.
Štítenka skleníková (Pinnaspis aspidistrae)
Štítenky napadají zejména fíkovníky, palmy, filodendrony, toutilku nebo kapradiny. Poznáte je podle kulatého nebo podlouhlého hnědého štítku, který zcela pokrývá dospělé jedince. Larvy tento štítek nemají a jsou pohyblivé. Proti štítence není potřeba insekticid. Vhodné je omývání listů kartáčkem namočeným v mýdlové vodě. Rostlinu položte nebo nakloňte tak, aby se mýdlo nedostalo do substrátu. Zákrok opakujte, dokud se nezbavíte všech škůdců.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Mojí zkušeností je, že červci se živí úplě na všem. Před pár lety jsem si je nechtě přinesla domů na sazenicích rajčat a od té doby s nimi různými způsoby bojuji. Letos se mi ale poprvé zdá, že konečně úspěšně. Ale chutnají jim azalky, amarylky, klívie, tlustice, oleandry, fuchsie, kaktusy; prostě všechno. Tak jsem rozmačkávala, koupala v jarové vodě (Pozor! V žádném případě se nesmí dostat do hlíny. To pak spolehlivě zlikviduje i rostlinu.) a letos jsem si vzpomněla na nejedovatou směs, kterou jsem kdysi zničila červotoče v jednom starožitném kousku. Svařila jsem společně cibulové slupky, hřebíček, chili papričky, maďarskou superpálivou papriku, česnek a pepř. Vařila jsem to pomalu a louho pod pokličkou, aby se vše dobře vylouhovalo a pak nechala ještě 24 hodin stát. Pak už jen scedit do lahví a používat jako postřik na list a na hlínu. Funguje to moc dobře, jen to děsivě smrdí. V zimě se to v bytě nebude moci použít. A je to děsivě pálivé, takže to nechutná žádnému škůdci.
Hezký den přeje
Dobromila