Rostliny tropů a subtropů se v českých domácnostech dlouhodobě drží na žebříčku popularity. Oceňovány jsou především druhy, které kvetou nebo dokonce plodí. Citrusy při správné péči dokáží obojí zároveň – kvetou a plodí ochotně po celý rok. Jeho květy navíc krásně voní a při správné péči vydrží rostliny opravdu dlouho.
Základem úspěšného pěstování je výběr správné odrůdy. Například citroníky prodávané u nás jsou dvojího typu. Vhodné do skleníku (např. Citroník lisbon nebo Citroník limetový (římská limeta)) a vhodné pro pěstování v bytě. Nejčastěji se jako bytová odrůda používá Citroník limonový (Citrus limon) a Citroník Meyerův (Citrus Meyeri) se všemi jeho variantami. Vzato čistě vědecky, Citroník Meyerův je pouze blízký příbuzný pravých citroníků, ale nároky na jeho pěstování jsou zcela identické.
Od hlíny po zálivku
Půda pro pěstování citrusů musí být bohatě zásobena minerálními i organickými látkami. Použít lze zeminu pro pokojové rostliny obohacenou humusem nebo zakoupit speciální substrát pro citrusy. Na dno květináče patří dobrá drenáž – keramzit nebo dřevěné uhlí. K pěstování používáme nejlépe květináče z pálené hlíny, které umožňují substrátu dýchat a navíc dokážou částečně odvést nadbytečnou vlhkost.
Příliš vlhkosti škodí
Kořeny citrusů jsou velmi citlivé na přelití. Rostlina by nikdy neměla stát ve vodě. Výjimku tvoří miska s oblázky nebo keramzitem pod květináčem, která odvádí přebytečnou vodu. Kořeny, které prorostou skrz otvory v květináči až do spodní misky, si s hladinou vody poradí.
Mladé rostliny je třeba přesazovat každý rok na jaře do většího květináče (zhruba o 1-2 centimetry v průměru). Jakmile objem květináče dosáhne 8-10 litrů, postačí přesazování ob rok. Je také možné každé jaro vyjmout rostlinu z květináče, lehce jí přistřihnout kořeny a nahradit zhruba polovinu hlíny novým substrátem.
Kyselý zápach značí problém
K přesazení je nutné přikročit kdykoli během roku v případě, že začne zemina nepříjemně kysele zapáchat. To je neklamnou známkou přelití, ze kterého se rostliny vzpamatovávají jen obtížně. Citrusy vyjmeme z květináče, z kořenů oklepeme co nejvíce hlíny a odstraníme hnědé odumřelé kořeny. Velké jizvy je vhodné zasypat dřevěným uhlím. Rostliny opět zasadíme a po nějakou dobu omezíme zálivku.
Běžná hnojiva nestačí
S hnojením začínáme počátkem léta. Volíme hnojiva pro citrusy, aplikované během zálivky. Běžně dostupná hnojiva pro pokojové rostliny obsahují nedostatečné množství železa, jehož nedostatek se brzy projeví zesvětlením (chlorózou) listů. U velkých rostlin, které se přesazují méně často, zvýšíme doporučenou dávku hnojiva asi o 30%. Hnojivo podáváme průběžně, nikoli ve velké zálivce jednou za měsíc.
Světlo a teplota
V létě vyhovuje většině citrusů běžná pokojová teplota, v zimě ale vyžadují chladné zimování. Optimální je teplota okolo 10°C, které ale v bytech s ústředním topením docílíme jen těžko. Částečným řešením je nevytápěná místnost (obvykle ložnice) s dostatečným osvětlením. Bez chladného zimování nenasadí rostliny poupata a jejich růst bude omezený.
Citrusy jsou náročné také na dostatek světla. Minimální udržitelná světelná hranice je 2000 luxů. Tu lze naměřit na parapetu těsně za okenním sklem bez záclon. Posunutí květináče půl metru od okna nebo použití lehkých záclon snižuje osvětlení až ke hranici 500 lx, což je pro citrusy zcela nedostačující. V létě pomáhá rostlinám letnění. V zimě však nedostatkem světla strádají a to tím více, čím vyšší je teplota v místnosti. Před pořízením citrusu si proto dobře promyslete, máte-li k jeho pěstování vhodné prostory. Za dobrou péči se vám však vždy bohatě odmění, na to se spolehněte!
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz