zahradní domek

Jak vybrat správný zahradní domek

Zahradní domek se hodí po celý rok, ale na podzim většinou zjišťujeme, že potřebujeme opravdu nějaký přístřešek, kam bychom na zimu uklidili zahradní nábytek, sekačku, vertikutátor a další zahradní nářadí. Jak ale vybrat ten správný zahradní domeček a podle čeho se rozhodovat?

Účel zahradního domečku

V prvé řadě je potřeba se rozhodnout, jak budeme zahradní domek využívat. Máme v podstatě dvě možnosti: buď to bude ryze účelové skladiště, nebo chceme domeček i pro zahradní posezení a grilování s přáteli. Podle toho vybírejte dále i velikost a materiál.

Velikost

Při výběru velikosti zahradního domku se řiďte dvěma ukazateli: za prvé, jak velký je pozemek, na kterém bude stavba stát (tak, aby domek nerušil okolí a hezky do něj zapadal), a za druhé, co všechno v něm budete mít (sekačku, nářadí, jízdní kola, posezení, gril…).

Materiál

Zahradní domky jsou vyráběny tradičně ze tří materiálů: dřeva, kovu nebo plastu. Ty dřevěné jsou klasika, hodí se do každé zahrady od starší až po moderní, můžete je využít jako skladiště i jako posezení. Jsou cenově asi nejdražší, potřebují vhodnou základnu a hlavně každoročně (nebo i dvakrát ročně) udržovat natřením ochranným gelem nebo lakem na dřevo. Kovové domky jsou ryze účelové na skladování nářadí, na posezení nejsou vhodné, protože se velmi rychle vyhřejí v létě i vychladnou v zimě. Jejich výhodou je, že jsou téměř bezúdržbové. Když se časem odře barva, přetřete je barvou na kov. Plastové domky jsou podobné kovovým, možná jen o něco levnější. Jsou také bezúdržbové, ale kvůli lehkosti plastu potřebují pevné ukotvení.

Nezapomínejte na estetický rozměr

V každém případě se snažte, aby domek hezky zapadl do exteriéru. Podle toho volte barevný odstín, nebo domek přetřete vhodnější barvou. I zahradní domek může mít závěsné květináče nebo pěknou lampičku, která vám zároveň pomůže v orientaci v nářadí na podzim, kdy se začne najednou brzy stmívat.

 

TIP:

 
Zahradní nábytek, altány a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář