araukárie různolistá

Araukárie různolistá – pokojovka vhodná také do chladu

26.12.2018
3 018 Zobrazení

Araukárie různolistá, známá také pod jménem blahočet ztepilý, je stromek podobající se jedli a pochází z ostrova Norfolk v Tichém oceánu (v přírodě roste jen zde, jedná se tedy o endemit). Po celém světě se však pěstuje jako okrasná pokojová rostlina.

Proč si vybrat právě araukárii

Araukárie je snadná pro pěstování, snáší dobře letnění, vydrží i mírný mráz, doma nám pročistí vzduch a roste velmi pomalu (maximální výšky i ve své domovině dosahuje cca 60 cm). Zajímavá je také svými téměř vodorovnými větvemi a tím, že její jehličí téměř nepíchá.

Stanoviště

Araukárie potřebuje světlé stanoviště v polostínu, a to jak doma, tak při letnění venku. Přímé paprsky by jí mohly spálit jemné jehličí.

Substrát

Pro pěstování araukárie je potřeba zvolit lehký, humózní substrát se spíše kyselým pH. Do běžného zahradního substrátu je tedy vhodné přidat rašelinu, popř. i písek. Rozhodně se však vyvarujte přídavku vápna.

Teplota

Araukárie má raději chladnější prostředí, vyhovuje jí teplota do 14 °C. Vhodné jsou zimní zahrady apod.

blahočet ztepilý - Araukárie různolistá – pokojovka vhodná také do chladuZálivka

Rostlinu zaléváme odstátou měkkou vodou a snažíme se, aby substrát ani dlouhodobě nevyschl, ale ani nebyl trvale přemokřený.

Přihnojování

Rostlinu můžeme přihnojovat jednou za 3–4 týdny tekutým hnojivem vhodným pro kyselomilné rostliny (rododendrony, azalky, borůvky).

Přesazování

Araukárie nemá ráda časté přesazování. Mladší rostlinu můžeme přesazovat jednou za 3 roky do většího květináče, starší rostlinu pak spíše nepřesazujeme, pouze vyměňujeme asi 1/3 substrátu za nový. Snažíme se přitom neporušit kořenový bal.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít