Každá bolest hlavy je nepříjemnou záležitostí, která dokáže potrápit a způsobit nemilé komplikace. Silné bolesti přecházejí v migrénu. Mnohdy spouštěčem či jejich kombinací bývají stres, hormonální výkyvy, únava, nedostatek spánku, špatná životospráva apod. Tomu se dá do jisté míry vyhnout. Stejně tak i při prvních příznacích migrény můžou některé bylinky mít až zázračný účinek.
Když už vás souží urputná bolest hlavy či bojujete s migrénou, lze se spolehnout i na moc přírody a osvědčené bylinky. Zcela mezi nejvíce účinné se řadí řimbala, ale pomohou i další, jako je například kozlík lékařský, třezalka apod.
Podstata spočívá ve správném načasování a užití
Je třeba zmínit, že samozřejmě na již rozjetou migrénu bude každá bylina marnou pomocí. Bylinky jsou účinné a prokáží své kouzlo či moc při prvních symptomech, jako je otupělost, únava, lehké mravenčení či začínající bolest, stejně tak působí hlavně jako prevence. Pokud je to reálné a můžete k bylinkám přidat spánek či alespoň klidový režim, pomohou v tomto případě bylinky i v mírně pokročilém stádiu. A na které bylinky se tedy můžete spolehnout?
Kozlík lékařský
Jedná se o bylinu, která je považována za jednu z nejlepších, které dokáží navodit psychickou pohodu. Je doporučována pro osoby trpící panickou atakou, úzkostí, rovněž má pozitivní vliv na zklidnění žaludku, zklidňuje bušení srdce a další příznaky, které jsou doprovázené stresem. Kozlík je však osvědčenou bylinou při boji proti bolesti hlavy a následné migréně. Nejlepší formou je konzumace sypaného čaje, eventuální je užití i ve formě tobolek. Pozor! Jedná se o návykovou bylinu, z tohoto důvodu by se neměla bylina užívat po delší dobu jak jeden měsíc. Je třeba být i obezřetní ohledně správného dávkování, neboť větší množství může naopak ublížit.
Třezalka
Třezalka tečkovaná je perfektní na bolest hlavy, při migréně, stejně tak pomůže i při revmatických bolestech. Vyniká i silnými antidepresivními účinky, kdy dokáže doslova navodit pocit euforie. Vytrvalá bylina je typická i pro svou citronovou vůni. Pro její léčebné účinky je tak často sbíranou bylinou v létě, kdy se využívá nezdřevnatělá kvetoucí nať. Ideální je pití lahodného čaje ze sušené třezalky. Nápoj se pije vlažný, 2 až 3 šálky za den.
Majoránka coby balzám na bolest hlavy
Rostlina, která má blahodárný a efektivní účinek na uvolnění hladkého svalstva, uvolňuje taktéž křeče. Působí nejen v rámci prevence, ale i při počínající bolesti. Zde se není třeba obávat a udělat si klidně silnější čaj. Rozhodně je lepší variantou použití byliny určené ke kořenění, tj. zakoupený sáček majoránky, který použijete v poměru půl sáčku na jeden šálek čaje, nechte po dobu 10 minut louhovat a poté vypijte. Nejdéle do půl hodiny by se měla dostavit úleva.
Řimbala
Je středně vysokou a vytrvalou rostlinou, která má drobné květy podobných sedmikrásce. Je velmi silným prostředkem při boji s migrénou. O účincích této rostliny se vědělo už v 17. století. Pak byla tato bylina jaksi opomenuta, až díky jednomu zcela náhodnému potkání dvou osob trpící na migrény se v 70. letech dostala oprávněně ke slovu. Ideální je žvýkat jeden či dva čerstvé nebo sušené/mražené listy řimbaly. Jelikož čerstvé listy mají hořkou chuť, a ne každý je to schopen zvládnout, lze zakoupit v lékárně kapsle z řimbaly.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz