jarmanka

Jarmanky, skvělá volba pro trvalkové záhony

Jarmanky (Astrantia) na zahrádkách mají hvězdovité listy a jen tak je nepřehlédnete, na rozdíl od planě rostoucích druhů v lesích. Pokud hledáte rostlinu do záhonu trvalek, zkuste vysadit jarmanky.

 Jarmanky patří do skupiny miříkovitých. Latinský název Astrantia je odvozen od jejich hvězdovitých květů. Na rozdíl od typického deštníkovitého květenství miříkovitých, se jarmanky liší tím, že mají chomáček drobných kvítků na nitkovitých stopkách. Rostou na dlouhé lodyze (ve výšce 40-90 cm). Jejich předností je, že dokáží růst i za ne zcela ideálních podmínek. Jarmankám se také říká hvězdovky, jakmile se listeny plně rozevřou, připomínají hvězdu.  Kvete nejčastěji v období června a srpna. Velice dobře se vyjímají v květinových vazbách.

Jaké jim najít místo na zahradě

Najděte jim stinná a polostinná stanoviště, protože se přirozeně nachází pod stromy a keři listnatých lesů a křovin. Sucho jim neprospívá. Pokud potřebujete osadit zastíněné stanoviště, jarmanka vám udělá službu. Na slunci je potřeba jim dodávat vydatnou zálivku. Ideální je půda s dobře proleželým kompostem, který dodá živiny a udrží vláhu.

astrantia - Jarmanky, skvělá volba pro trvalkové záhony

Astrantia

Množit je lze i ze semen, ale spíše se využívá dělení rostlin. Semena neskladujte, dobře klíčí čerstvá, jarmanky se sami dobře vysemeňují. Vegetativní množení se provádí po odkvětu rostlin, postačující jsou malé oddělky. Předpěstované rostliny vysadíme buď od srpna do září, nebo duben-květen následujícího roku. Při výsadbě dodržujte vzdálenost 30 cm mezi jednotlivými rostlinami. Místo umělých hnojiv jim dopřejte kompost a listovku.

V jaké společnosti je vysadit

Zkuste kombinaci jarmanek a kakostů. Další možností je výsadba s kapradinami a dlužichami. Slušet jí to bude i ve společnosti čechrav, kontryhele, máků. Velmi efektivní bude vysazení více rostlin jarmanek na jednu plochu, vedle sebe.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář

4 × one =