kokorik

Kokořík, trvalka pro stinná místa. Má kouzelné drobné kvítky

Kokořík je naše původní lesní bylina. V přírodě roste ve světlých listnatých lesích. Má kouzelné drobné kvítky, nejlépe vynikne jako solitér pod keři či stromy. Sluší mu to však i ve smíšených výsadbách.

Kokořík v květnu a červnu vykvete drobnými kvítky, nejlépe se jim bude dařit ve stinných a polostinných koutech zahrad. Vysadit jej můžete například s konvalinkami, dlužichami, kapradinami, bohyškami, bergeniemi. Umístit rostlinu však můžete i do stinné části skalky. Pokud jste milovníci přírodních zahrádek, vysaďte kokořík spolu s kopytníky, barvínky, mochničkami.

Rostlina je přibližně 30-50 cm vysoká, některé druhy dosahují až 120 cm. Lodyhy jsou dlouhé a obloukovitě klenutě, na kterých v květnu a červnu kvetou bílé a smetanové drobné kvítky, které visí dolů. Po odkvětu se kvítky změní na plody, modročerné bobule.

kokoriky - Kokořík, trvalka pro stinná místa. Má kouzelné drobné kvítky

Druhy kokoříků

U nás najdeme tři původní druhy. Kokořík mnohokvětý, který se nachází ve vlhčích lesích. Je zhruba 30-50 cm vysoký.

Kokořík vonný je teplomilný a jemně voní, dorůstá 15-40 cm.

Vzácnější je kokořík přeslenitý, roste na horách a je chladnomilnější.

Na zahradách je nejčastěji k vidění kokořík mnohokvětý a jeho kultivary.

Jak kokoříky pěstovat

Bude se mu dařit v podobných podmínkách, jaké má v přírodě. Má rád stinná a polostinná stanoviště. Pokud mu ale poskytnete dostatečnou zálivku, zvládne i slunce. Půda jim vyhovuje vlhká, kyprá a bohatá na humus. Nepoužívejte minerální hnojiva ani pesticidy, neprospívají půdním organismů, které přispívají k tvorbě humusu.

Půdu obohacujte kompostem a mulčujte. Kokoříky jsou jedovaté, plžům to však nevadí, takže pokud vaši zahradu okupují plzáci, kokořík jim bude chutnat. Pomozte jim biologickou nebo mechanickou obranou.

Kokoříky se vysazují v době vegetačního klidu, množí se dělením a díky oddenkům se rychle rozrůstají. Ze semen lze rostlinu také vypěstovat, ale je to zdlouhavé.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář