pivoňky

Dobré rady do zahrady aneb co jste ještě určitě nevyzkoušeli

Neustále se snažíme zlepšovat, vnášet do svých zahrad novou inspiraci a nápady a narazíme-li v této oblasti na nějaký poklad, rozhodně si ho nenecháme pro sebe. A jinak tomu nebude ani dnes. Poradíme například, jak odstranit bílé skvrny z cihel a dlaždic, jak si zapěstovat i ty nejušlechtilejší růže apod. Dobré tipy do zahrady jsou tady.

Sázet růži do brambory? To je nápad!

Možná to také znáte – dostanete k svátku nádherné řezané růže a zasníte se, jak by to vydalo, kdyby taková krása rostla i na vaší zahrádce. Bohužel sázíte-li takový výhonek pod skleněný poklop, ujme se jen zřídka., a čím většími a krásnějšími květy se může taková růže chlubit, tím neochotněji se zpravidla ujímá.

A právě tady přijde ke slovu obyčejná brambora. Vyberte tu zdravou asi o velikosti pěsti. Vyvrtejte do ní důlek právě tak široký, jako je šířka stonku růže, zbaveného trnů. Jemně zasypte hlínou a do důlku poté růži opatrně vmáčkněte. Nesmí se pohybovat v žádném směru, musí zkrátka v bramboře držet „jako přibitá. Je-li to nutné, pomozte si například zajištěním špejlí (jestliže jste otvor vyvrtali příliš). Spolehlivější je však vzít si jednoduše novou bramboru.

cihla - Dobré rady do zahrady aneb co jste ještě určitě nevyzkoušeli

Předtím však zbavte růži jejího květu. Nebojte se ho celý ustřihnout i s nejtenčí částí vrcholu. Je-li ještě pěkný, potěší vás ve váze. Takto připravenou růži poté zasaďte pod skleněný poklop. Postačí sklenice od okurek a to tak, aby se horní část brambory nacházela asi 4-5 centimetrů pod zemí. Přiklopte, zalévejte a pozorujte, jak vaše zbrusu nová růže rychle roste. Je překvapivé, jak dobře to funguje, byť ani sázení do brambory není 100% způsob, jak zajistit ujmutí opravdu každé růžové větvičky.

Věděli jste, že: roubované růže často plodí plané výhonky, které se poznají podle vzpřímeného růstu a listů, jež se zřetelně liší od naroubované části? Tyto výhony odstřihněte (nebo ještě lépe odtrhněte) co nejblíže k zemi, aby se rostlina zbytečně nevysilovala.

Pivoňky ve váze – jak na to, aby dlouho vydržely?

Dávat už rozkvetlé pivoňky do vázy rozhodně není dobrý nápad. Je třeba si vyhlédnout čas, kdy jsou jejich poupata dokonale připravená. Poznáte to snadno – musí být vybarvená a měkká. Ta zelená jednoduše nevykvetou.

A jak své pivoňce neublížit? Nikdy si neberte do vázy víc než jednu třetinu vyprodukovaných květů a řežte je tak, aby na každém stonku na rostlině zůstaly alespoň dva páry listů

Pryč s bílými skvrnami na zdi

Pokud máte v zahradě dekorace z cihel, určitě jste na tento problém už narazili. Bílé skvrny se tvoří samovolně díky chemické reakci, ale nemusí jít o definitivní stav. Stačí si v vzít k ruce bělidlo.

Nejdříve cihlový povrch co nejlépe zbavte nečistot – zameťte, vyluxujte apod. Pak ho omyjte horkou vodou a dobře vysušte. Do pětilitrového kyblíku s vodou nalijte asi 200 ml bělidla a vylijte na povrch. Pokud je zídka svislá, namočte do roztoku starý hadr a přiložte ho na postižená místa. Nechte 20-30 minut působit a opláchněte čistou vodou. Podle potřeby opakujte.

 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jana Sramcikova

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít