bazalka thajská

Co je to bazalka thajská

Jedná se o kultivar bazalky pravé, která pochází z Asie, konkrétně z Indie, a mohli jste o ní slyšet také jako o bazalce asijské či bazalce anýzové nebo bazalce lékořicové. To vše jsou názvy pro jednu a tutéž bylinku, kterou si zde stručně představíme.

Čím se liší od bazalky pravé

Bazalka thajská má výraznější aroma i chuť, je mírně štiplavá, připomíná svou chutí něco mezi bazalkou, anýzem a lékořicí – odtud také její další pojmenování.

Svým vzhledem se také trošku liší: má stonek do fialova, květy růžové až fialové a listy více zašpičatělé než pravá bazalka. Dorůstá výšky až 50 cm a porost bazalky thajské nejvíce připomíná porost máty.

basalka thajsá wikipedia - Co je to bazalka thajská

Zdroj foto: wikipedia

 

Jaké má léčivé účinky

Bazalka thajská se samozřejmě používá jako bylinka v čínské medicíně. Podle ní zahřívá organismus, zlepšuje zažívání, podporuje správnou funkci močového měchýře, je prospěšná ledvinám i játrům. Má protizánětlivé a protiinfekční účinky. Její listy pomáhají při poštípání hmyzem. Čaj z listů bazalky thajské můžete popíjet při nachlazení, kašli i bolesti v krku. Stačí hrst lístků této bazalky spařit vroucí vodou, nechat 10 minut louhovat, přecedit a osladit medem. Doporučujeme pít 3 šálky denně.

Jak ji používat v kuchyni

Nejlépe se samozřejmě hodí k asijské kuchyni, např. do jarních závitků, salátů z papáje a dalších asijských jídel. Přidáváme ji vždy buď do syrových jídel, anebo při tepelné úpravě až ke konci vaření, aby neztratila účinné látky, chuť a barvu.

Na co si dát pozor

Bazalku thajskou – stejně jako mnoho dalších bylin – nedoporučujeme ve velkém množství konzumovat ženám v těhotenství a při kojení a také malým dětem.

Obohaťte si svou bylinkovou zahrádku o tuto krásnou bazalku!
 

Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE

 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

nine − 2 =