svetlo

Zahrada se probouzí: Čas strávený na ní vám prodlouží vhodně vybrané osvětlení

Osvětlení na zahradě: Máte v plánu výběr svítidel, určených do venkovních prostor? Pak byste měli vědět, že ve hře rozhodně není jen estetická stránka věci. Mohlo by se vám hodit i několik užitečných pojmů, s nimiž v hobbymarketu zaperlíte, a navíc získáte jistotu, že už nikdy nešlápnete vedle.

Snad každému z nás se už někdy stalo, že pořízené světlo nedosahovalo představ o svítivosti ani zdaleka, nebo že nevydrželo nápor venkovních podmínek ani po jednu sezónu. Problém však nemusel být ani tak v jeho kvalitě, jako spíše s interpretací pojmů na obalu produktu.

3 zkratky, které se vám budou pří výběru zahradního osvětlení opravdu hodit

Chcete maximálně ušetřit? Pak dobře čtěte. Výrobci vás totiž nezásobují těmi prazvláštními zkratkami a velkými písmeny jen tak pro nic za nic. I když vlastně občas tak trochu spoléhají na to, že se v nich tak úplně nevyznáte. A to je právě případ wattu, na který upozorníme jako první.

Watt vám prozradí vše o výkonu, detaily však skrývá

Z hodin fyziky je všechno jasné – když najdeme u výrobku počet wattů, okamžitě zjistíme, kolik energie bude naše nové světlo potřebovat k provozu. To nám tedy nic nevypoví o jeho energetické (ne)náročnosti, ale už vůbec nic o tom, jak intenzivní záře se od něj dočkáme.

O tom vypovídají naopak lumeny, jež se v návodu skví pod zkratkou lm. Ty zcela jasně vypovídají o svítivosti, ovšem co když vám jasně svítící žárovka či zářivka odkrojí oplátkou za své služby notný kus z vašeho vyúčtování za energie? Tomu lze naštěstí velmi snadno předejít. Stačí lumeny vydělit právě watty. Tím získáte skutečný světelný výkon svítidla (hodnota zbylého označuje výkon tepelný).

CRI vám pomůže cítit se na zahradě opravdu přirozeně

Snad nikdo z nás se nechce pohybovat mezi květinami pod dohledem ostře řezajícího umělého světla. Ale jak tomu předejít? Vsaďte na hodnoty CRI, které vám okamžitě prozradí, jaké světlo v porovnání s tím běžným denním (a tedy přívětivým pro oči) dostanete.

Na obalu výrobku je k vidění stupnice s rozsahem 0-100 a čím vyšší číslo máte, tím věrnější kopii slunečního světla získáte. Platí tu přímá úměra.

osvetleni 600x377 - Zahrada se probouzí: Čas strávený na ní vám prodlouží vhodně vybrané osvětlení

Zdroj foto: pixabay

IP vám prozradí vše o odolnosti výrobku

A konečně se dostáváme k asi nejznámější zkratce, jež je pro výběr exteriérového osvětlení důležitá: IP. V obchodech se můžete setkat také s názvem „IP krytí“ nebo „hodnota IP krytí.“ A ve zkratce vám ukáže, do jakého prostředí je konkrétní svítidlo určeno, a tedy jakým podmínkám dokáže odolávat. Svítidla s hodnotou IP 20 až IP 43 jsou určena do interiéru. To však neznamená, že vše ostatní s vyšší hodnotou můžete jen tak libovolně umístit na zahradě.

Hledáte-li osvětlení, jež bude trvale ukryté před deštěm a dalším přímým působením vlhkosti, zaměřte se na střední kategorii IP výrobků, jež nese označení 44-67. Ovšem bude-li vaše svítidlo umístěno přímo v prostoru nebo dokonce v blízkosti bazénu, jezírka a dalších vodních ploch v zahradě, vždy chtějte IP krytí s číslem 68 a vyšší. Takové byste si totiž mohli bez obav umístit i v koupelně, aniž by vás jakkoli ohrožovaly možné zkraty nebo jiné nepříjemnosti.

Když si chcete na zahradě dopřát maximální komfort

Dobře si rozmyslete, kde a kam svá světla rozmístíte. Ovšem abyste je nemuseli stále dokola zapínat například prostřednictvím vypínače na verandě nebo u branky (což může být v mnoha situacích značně nepraktické), vsaďte raději na moderní pomocníky.

Jedním z nich je senzor pohybu, který posvítí na cestu všemu, co se v jeho blízkosti pohne (čas od času samozřejmě nejenom vám, ale také kočce nebo zvědavému ježkovi). Druhou variantou je pak tzv. soumrakový senzor reagující na světelné podmínky v okolí. Už nikdy tak nezakopnete o zapomenutou lopatku, až se budete v podvečer vracet domů.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář

Zavřít