Nebýt mořeplaveckých objevů Féničanů, vůbec bychom tuhle krasavici neznali. A to i přes to, že ji domorodci v severní Africe používají ve svých léčebných recepturách zcela běžně. I když její české jméno zní červená, správné botanické označení je řepa červená (Beta vulgaris var. vulgaris). A proto se ho přidržíme i my.
Do Středomoří či na asijský kontinent se rozšířila až mnohem později. Možná vás překvapí, že první zmínky o této nevšední zelenině jsou starší než 3 000 let. Velmi oblíbená byla kupříkladu na stolech antických Římanů. Právě ti ji rozšířili jako lék do zbytku světa – jednoduše díky tomu, že jejich říše byla v dobách své největší slávy tak obrovská.
Vypěstujte si svou vlastní superpotravinu
Řepa červená v sobě obsahuje řadu prospěšných látek. Červená barva odkazuje na přítomnost velkého množství antioxidantů, ale nesmíme zapomenout ani na sodík, draslík, vápník, hořčík a vitamín C nebo vitamíny skupiny B.
Aby však měla v sobě těchto látek co nejvíce, musíte se při jejím pěstování spolehnout na jeden malý trik. Roli v něm hraje kuchyňská sůl a správné načasování.
Kde a jak správně pěstovat červenou řepu
Ovšem k jeho použití je nutné ujít poměrně dlouhou cestu. A ta začíná výsadbou červené řepy. Není to nijak složité. Tahle krasavice se totiž spokojí třeba i s okrajem záhonku nebo místem mezi bramborami (pokud se vám podařilo nasázet řádky dostatečně daleko od sebe). Další důležitou podmínkou je však prokypřená půda. Jestliže své červené řepě tento benefit nedopřejete, získáte malé, jen špatně vyvinuté bulvy s nahořklou chutí.
Neumísťujte ji také nikam daleko od zdroje vody. Už na začátku léta totiž bude potřebovat zálivku – opět je ve hře její šťavnatost a jedinečná chuť. Zpočátku jí bude stačit zálivka jednou týdně – ovšem co nejvydatnější. Ptáte se, jaké je doporučené množství? Nejlépe 10 litrů vody každý metr čtvereční záhonu. To je ovšem jen začátek. Jakmile se bulvy začnou nalévat (k čemuž dochází v druhé polovině vegetačního období), je třeba zálivku zintenzivnit. Zalévejte tedy červenou řepu 1-2x týdně podle potřeby. Ale pozor, aby nebyla naopak dlouhodobě přemokřená – to by mohlo vést k uhnívání listů.
Náš tip: Zálivka může z horní části bulev odplavovat poměrně silnou vrstvu zeminy. Není tedy od věci čas od času řepné záhonky trochu přihrnout – podobně jako brambory. Během sezóny to můžete udělat po každém větším dešti a pak také ve chvíli, kdy se vám jednoduše bude zdát tato část rostliny příliš odhalená.
Hnojit je třeba – ale musíte na to jít tím správným způsobem
Ale jen se zálivkou a dostatečným množstvím slunečního světla (protože i to řepa ke své spokojenosti potřebuje) si však nevystačíte. Bulvy dokáží vyrůst do značné velikosti, a k tomu potřebují i dostatečný přísun vyživujících látek. A čím je zajistit? Nejlépe chlévskou mrvou. Tu zapracujte do půdy v době výsadby červené řepy – později už nikoli. Obsahuje totiž značné množství dusíku. Ten je skvělý pro vývoj listů, což mladé řepy v první fázi svého vývoje potřebují ze všeho nejvíce. Později by se však měly soustředit spíše na tvorbu mohutné podzemní části – a v tom jim dusík tak trochu háže klacky pod nohy. Mnohem lepší tak bude sázka na fosfor a draslík.
Zajistěte si báječnou sladkost červené řepy díky soli
Blíží se vegetační sezóna červené řepy ke konci? Pak je na čase zvýšit v jejích útrobách množství sacharidů a dalších prospěšných prvků na maximum. Tato „operace“ se provádí podle lokality v srpnu nebo v září. Záleží totiž na počasí – červenou řepu bychom měli vždy sklidit před prvními mrazíky.
Jakmile bude do plánovaného termínu sklizně zbývat asi měsíc, přistupte k triku se solí. Jednoduše rozmíchejte v běžném zahradním kbelíku o obsahu 10 litrů jednu lžíci soli a řepu tímto roztokem zalijte. Použijte samozřejmě množství zálivky adekvátně své velikosti záhonu. A podruhé si tento krok zopakujte asi dva týdny před tím, než řepu vyjměte z jejího letního bytu na záhonku a uskladníte ji. Předpokládá se, že sůl vystavuje řepu tak trochu stresu, což ji nutí vytvářet více červeného barviva (betainu)a další látek, které se v konečném důsledku podílejí na její oblíbené sladkosti.
Náš tip: příští rok dbejte na to, abyste na „zasolený“ záhon nevysadili druhy zeleniny, kterým tento faktor vadí. Typicky jde například o salátové okurky.
Kde a jak řepu správně uskladnit
Připravte si místo ve studeném sklepě. Řepa se skladuje velmi podobně jako brambory. Nesmí přemrznout, v příliš velkém teple se naopak svraští. A dbejte na to, abyste ji nikdy během sklizně nezbavili všech částí listů. Naopak – ponechané konce řapíků zabrání jejímu vysychání i nejrůznějším choroboplodným zárodkům, jež by jinak do bulvy mohly proniknout z vnějšího prostředí.
Zařaďte řepu do jídelníčku
Nakrájené plátky červené řepy lze konzumovat i syrové. Pomohou vám zahnat chuť na sladké v dopoledních hodinách. Ještě více vám však nejspíš zachutnají jemně podušené na másle nebo na jiném vhodném tuku. Neholdujete příliš mexické nebo indické kuchyni? Pak byste měli začít. Sluší jí to totiž i s pálivými jídly.
Červená řepa také skvěle doplní jako příloha pokrmy z masa a nejrůznější minutky. Chutná skvěle (k dokonalosti jí obvykle stačí jen sůl a pepř), dodá našemu tělu množství prospěšných látek a brání rozvoji celé řady nebezpečných onemocnění díky bohatému zásobení antioxidanty. Ne nadarmo je ve světě řazena mezi superpotraviny – a přitom nám běžně roste na zahrádce.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz