První kvetení růží máme v červnu za sebou a jistě byste chtěli, aby růže vykvetly i podruhé. Pomohou vám k tomu naše jednoduché rady.
- Při stříhání květů (např. do vázy, nebo na konci školního roku pro paní učitelky) zkracujte výhony co nejvíce. Nesmíte však odříznout celý letorost. Nejlepší je, když na růži zůstane první dobře viditelné očko v dolní třetině výhonu. Z oček v horní třetině výhonu by sice také vykvetly nové květy, ale byly by malé a slabé.
- Pokud necháváte květy rozkvést i odkvést na růži, pak je musíte včas odstranit, když odkvetou. Jednoduše odstřihávejte všechny nevzhledné květy.
- Na pnoucích růžích je také potřeba odstraňovat odkvetlé květy, ale nesmíte přitom zkracovat letošní letorosty. Ty je potřeba již od konce června vyvazovat k opoře.
- Rovněž u stromkových růží odstraňujeme odkvetlé květy a navíc průběžně kontrolujeme oporu, zda jsou dostatečně zajištěny proti zlomení větrem. Zvláště dřevěné kůly mají tendenci se lámat těsně pod povrchem země .
- Všechny druhy růží je třeba za suchých a teplých dní dostatečně zalévat – velká pnoucí růže spotřebuje určitě nejméně konev vody denně.
- Druhé vykvetení urychlí i správné hnojení. Buď použijte tekuté hnojivo určené přímo pro růže, nebo i suché vícesložkové hnojivo s dostatečným obsahem fosforu a draslíku. Právě fosfor a draslík totiž pozitivně ovlivňují kvetení.
- Pokud se vám na růžích objevily mšice, je dobré nalákat do zahrady jejich přirozené nepřátele: slunéčka sedmitečná, zlatoočky, škvory či sýkorky. Když se vám to nepodaří, zasáhněte nejedovatými prostředky, které ničí jenom mšice – např. PIRIMOR.
- Rovněž vysazení levandule nebo afrikánů v blízkosti růží pomáhá odpuzovat škůdce, zejména právě mšice.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz