rajčata

Plíseň rajčat – jak jí předejít a jak postupovat pokud se plíseň již objevila

Po dlouhodobém teplém a suchém počasí dorazily do Česka bouřky a deště. A to právě v nevhodný čas: v době zrání jahod a tvorby plodů rajčat. S počasím sice nemůžeme nic dělat, ale prevence proti plísni rajčat existuje.

Jak poznáme plíseň rajčat

Plíseň rajčat poznáme velmi snadno, nejprve se objevují zvětšující se hnědé skvrny na listech a později i na plodech. Způsobuje je houba Phytophthora infestans anebo houby z rodu Alternaria.

Jak plísni předejítplíseň rajčat 300x280 - Plíseň rajčat – jak jí předejít a jak postupovat pokud se plíseň již objevila

Nejdůležitější jsou taková opatření, která předejdou vzniku plísně. Již při výsadbě rajčat dbáme na to, abychom jim vybrali slunné a světlé stanoviště, kde je dobrá cirkulace vzduchu. Pokud sázíme rajčata ve skleníku, často a důkladně větráme a nerosíme listy ani nezaléváme na listy, jen ke kořenům. To ostatně platí i pro rajčata pěstovaná venku.

Existují i preventivní postřiky, které jsou ekologické a naprosto zdravotně nezávadné, např. Bioton. I postřiky obsahující měď (Kuprikol nebo Champion 50 WP) jsou ekologicky nezávadné, mohou však způsobovat pomalejší zrání plodů.

Jak postupovat, když se plíseň přece jen objeví

Důležité je rajčata často kontrolovat. Jakmile objevíte první napadené listy, ihned je odstraňte, aby se plíseň nešířila dále. Potom můžete rostliny postříkat výše zmíněnými postřiky, nebo i kombinovanými fungicidy, jako je Akrobat MZ WG nebo Ortiva, vždy však sledujte ochranné lhůty, tj. počet dní mezi postřikem a sklizní.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

16 − thirteen =