africká fialka

Africká fialka je vhodná i pro začátečníky. Stačí dodržet několik pravidel

Zařizujete svůj první byt a chcete v něm mít hlavně nenáročné rostliny? Vsaďte na africké fialky, pořiďte si jich hned několik v různých barvách a nebudete litovat. Jsou to téměř nezmaři, když dodržíte několik málo pravidel pěstování.

Odkud pochází

Africká fialka (nebo také paulinka, saintpaulie, lat. Saintpaulia ionantha) pochází ze severovýchodní Tanzanie, resp. z pohoří Usambara. Během staletí bylo vyšlechtěno na 20 000 kultivarů této krásné květinky.

Jak vypadá

Představit africkou fialku není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát – variant je totiž nepřeberně mnoho: největší exempláře mívají kolem 10 cm výšky a 20–40 cm v průměru, ty menší pak méně než 15 cm v průměru, a existují i mikrofialky o průměru pod 6 cm. Fialky mají nejčastěji tmavě zelené listy pokryté drobnými chloupky, avšak můžete se setkat i s listy téměř bílými, dožluta, dobéžova nebo se spodní stranou dočervena. Totéž platí o květech: od bílých, přes růžové, červené, modré až po fialovou a některé druhy mohou mít květy i dvoubarevné a žíhané.

fialka - Africká fialka je vhodná i pro začátečníky. Stačí dodržet několik pravidel

Africká fialka

Jak fialku africkou pěstovat

Ačkoliv pochází z Afriky, nesnese přímé slunce a zvláště letní úpal, protože je zvyklá růst na pomezí lesa a paseky. Vyhovuje jí tedy rozptýlené světlo či polostín, může být umístěna např. na severním okně, v létě raději neletníme, teploty má ráda kolem 16–20 °C, v zimě nesmějí poklesnout pod 15 °C. Vzduch by neměl být příliš suchý, ale fialky nesnášejí rosení, zejména kombinace rosení listů a přímého slunečního svitu by jim způsobila popálení a světlé skvrny. Vhodnější je zalévat ke kořenům a do místnosti umístit odpařovač. Jako substrát se hodí směs listovky, rašeliny a písku.

Choroby, škůdci a další problémy

Fialky africké nejsou imunní vůči chorobám a škůdcům. Nejčastějšími chorobami je padlí, plíseň šedá a hniloba kořenového krčku. Jako prevence se jeví čisté nádoby, pravidelná zálivka, jako boj s chorobou pak vhodný postřik. Nejčastějšími škůdci, kteří mohou napadnout vaše fialky, jsou třásněnky a roztočíci – zde opět pomůže patřičný postřik. Pokud má fialka hnědé listy, může to být způsobeno zaléváním příliš studenou vodou. Pokud jí žloutnou listy a opadávají nerozkvetlá poupata, je to nejspíš způsobeno příliš kyselým substrátem. A jestliže nekvetou, pak mají málo světla.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář