Kmín patří mezi stálice v kuchyni a je také jedním z nejfrekventovanějších koření. Je to prastará rostlina, známá lidem už po tisíciletí. V lidovém léčitelství má také své místo.
Kmín je dvouletá rostlina, dorůstající výšky asi 100 cm. Ve volné přírodě je spíše vzácností, i když dříve se v přírodě vyskytoval. V prvním roce rostlina vytváří listy na holých lodyhách. V dalším roce tvoří květy. Listy mají světle zelenou barvu, připomínající listy mrkve. V létě má rostlina drobounké květy. Plodem kmínu je hnědá dvounažka. Původně k nám kmín přišel z Asie.
Jak kmín pěstovat
Co se týká půdy, není kmín nijak náročný. Prospívá mu propustná půda s dostatkem humusu. Dobře roste i na písčitohlinitém a jílovitohlinitém podkladu.
Kmín můžete vysévat rovnou do půdy, když už nehrozí přízemní mrazíky (březen-duben). Lze sázet jak sazeničky, mezi kterými necháváme odstup přibližně 4 cm, tak i semena, která vyséváme do sponu (30×30 cm).
Kmínu prospívá velké množství světla, kvalita nažek je přímo úměrná slunečnímu svitu. Rostlinu je nutné hodně zalévat, zvláště v srpnu, kdy vytváří kořenový systém a olistění. Ve druhém roce rostlinku zalévejte hlavně od dubna, do konce května. Záhony je také nutné pravidelně zbavovat plevele.
První rok sklizeň nečekejte, tu vám kmín dopřeje až druhý rok pěstování. Sklízí se v období červen-červenec, kdy jsou nažky zralé. Kromě kuchyně se kmín využívá i v léčitelství:
- zvláště u dětí pomáhá při plynatosti
- podporuje imunitu
- má močopudné účinky
- detoxikuje
- antiseptické účinky
- podporuje trávení
- mírní kašel
- podporuje krvetvorbu
- chrání buňky před volnými radikály
- zmírňuje zápach z úst
- napomáhá při menstruačních obtížích
- pomáhá snižovat cholesterol a vysoký krevní tlak
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz