Kdo by neměl rád jahody a recepty z jahod? Jahody milují děti i dospělí. Dají se konzumovat syrové, zdobit jimi zákusky a zmrzliny, dají se zmrazit i usušit (třeba mrazem). Jsou prostě všestranně použitelné, chutné i voňavé. Jak si ale zajistit tu nejlepší úrodu?
Nově vysazené jahody
Jestliže s pěstováním jahod teprve začínáte, bude se vám hodit tento návod pro začátek:
- Výběr místa: Jahodám se nejlépe daří na slunci a na dobře propustných (hlinitých, písčitých, hlinito-písčitých) půdách, kde nemají zastínění vzrostlých stromů.
- Příprava půdy: Jahody potřebují výživnou půdu. Ideální je, když můžete do půdy před sázením zapracovat kompost, přírodní organické hnojivo nebo rohovinu, popř. hnojivo s rohovinou. Rohovina zajistí bohatší růst, rychlejší kvetení a více plodů. Ale POZOR: Pokud máte psa, který žije volně venku, rohovině se raději vyhněte. Psům rohovina voní a obvykle jahody vyhrabou a rohovinu sežerou. Vám pak nezbude než celý proces sázení opakovat, ale třeba s kompostem.
- Vysazování sazenic: Sazenice vysazujeme do půdy tak, aby mezi sebou měly vzdálenost alespoň 30–40 cm. Pamatujte, že jahody se rozrostou a také budou pouštět odnože. Hloubka sázení by měla být taková, aby kořeny byly těsně pod úrovní půdy.
- Zálivka: Jahody zalévejte ke kořenům, nikoliv přes listy, aby se listy nespálily od sluníčka. Zalévejte raději hojně, ale méně často. Dbejte na to, aby půda nikdy zcela nevyschla.
- Hnojení: Čerstvě zasazené jahody není potřeba v prvním vegetačním roce přihnojovat.
- Další péče: Jahody pravidelně kontrolujte, odstraňujte staré a suché listy, odstřihávejte odnože (v prvním roce si nenechávejte odnože na pěstování dalších rostlin), kontrolujte, zda nejsou jahody napadeny plísní nebo na nich neparazitují nějací škůdci (lalokonosci, za deštivého počasí plži). Odstraňování plevele a okopávání by mělo být samozřejmostí. TIP: Pokud neradi plejete, použijte černou netkanou textilii, která ochrání vaše jahody před plevelem, plži i před zašpiněním plodů.
- Sběr: Jahody sbírejte, jakmile dozrají, sběr provádějte průběžně, aby jahody nepřezrály, neshnily apod.
Druhý vegetační rok
Jahodám se daří na jednom místě asi 2 roky. Druhý rok nebude již úroda tak velká, ale zase si můžete z odnoží vypěstovat další sazenice, které na podzim zasadíte a budete mít záhon jahod na další 2 roky. Druhým rokem jahody už budete muset přihnojit a opět se hodí přírodní organická hnojiva – kompost, rohovina nebo hnojivo s rohovinou (nemáte-li psa).
Druhý rok také nemusíte odstraňovat všechny výhony/odnože, ale ty pěkné a silné si nechte zakořenit a pak je uchovávejte ve vodě nebo ve vlhkém písku (musí být stále vlhký), abyste je mohli na podzim zasadit.
Jakmile druhým rokem jahody sklidíte, měly byste celé rostliny vyrýt, zkompostovat je (pokud nejsou napadeny plísněmi, hnilobou nebo ve velkém množství škůdci, záhon po jahodách důkladně zrýt a zarýt třeba uleželý chlévský hnůj, kompost, slepičince nebo zelené hnojivo, aby byl připraven na další rok. POZOR: Nikdy nepěstujte jahody na stejném místě, dodržujte střídání plodin tak, abyste se vyhnuli chorobám a škůdcům.
Zdroje: www.wikipedia.org, www.abecedazahrady.cz, www.ireceptar.cz, www.izahradkar.cz
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz