Jakmile se vaše záhonky začervenají, nezbývá vám už k akci příliš mnoho času. Sezóna jahod bývá krátká, a o to intenzivněji ji tedy musíte využít. Rozšiřte proto letos svůj arzenál receptů o báječné sušené jahody, které využijete do mnoha receptů!
Nebudete potřebovat ani sušičku. Mírnou teplotu, která je k sušení jahod potřeba, vykouzlíte i v troubě. Nejvíce času vám tak zabere dokonalé omytí a odstopkování jahod. Všechno ostatní už půjde samo.
Náš tip: Zpracováváte-li jahod více, zakupte si speciální kleště na odstraňování stopek.
Sušeným jahodám stačí 70 °C
Začněte pečlivou probírkou nasbíraných plodů. Jahody nesmí být přezrálé, ale ani nedozrálé. Okamžitě vyřaďte i všechny poškozené plody nebo dokonce ty se známkami hniloby. Do usušené várky by se tak snadno rozšířilo množství patogenů, které by ji rychle znehodnotili.
Jahody omyjte a nechte okapat. Chcete-li vše uspíšit, můžete je jemně osušit papírovým ručníkem, nicméně samovolné okapání je vždy lepší. Teprve teď je zbavte jejich zelených stopek. Uděláte-li to předtím, přijdete o část cenné šťávy, a navíc se jahody nacucají vodou, která následné sušení ztíží.
Malé jahody překrojte na půl, větší nakrájejte ostrým nožem na plátky ne silnější než 0,5 cm. Rozložte na sušící síto nebo plech, pokrytý pečícím papírem. Sušte při teplotě 60-70 °C. Sušíte-li v troubě, nechte dvířka mírně pootevřená – můžete do nich vložit např. kovové víčko od zavařovací sklenice. Vlhkost tak bude unikat ven a sušení se urychlí. Hotovo by mělo být po nějakých 3-4 hodinách. Sušené jahody jsou vláčné, ale po stisknutí nepouští šťávu.
Uložte je do dobře uzavíratelné nádoby a používejte podle potřeby. Chraňte je před světlem, jinak začnou velmi rychle blednout. Hodí se třeba do snídaňových cereálií, na moučníky nebo k mlsání jen tak. Jsou mnohem lepší, než jahody z obchodů – uvidíte!
Jak správně mrazit jahody a jak dlouho v mrazáku vydrží?
Mrazení jahod je jedním z osvědčených způsobů, jak uchovat cennou úrodu tohoto chutného ovoce. Pokud však nechcete z mrazáku vytáhnout jen beztvarou kaši, inspirujte se několika našimi tipy.
Chtít po mražených jahodách, aby po opětovném povolení vypadaly a chutnaly jako čerstvé, je jednoduše nemožné. Něco takového nedokáží zajistit ani profesionální rychlomrazírny, byť se tomu poměrně úspěšně blíží. Ale s několika triky přesto může být výsledek více než uspokojivý.
Jahody vždy mrazte ve dvou fázích
Příprava jahod k mrazení se ničím nevymyká té běžné. Dobře je omyjte, osušte a zbavte stopek (v tomto pořadí, viz ztráta chuti, popsaná výše) a dobře je osušte. Teď však zapomeňte na nůž a zmrazte je pěkně vcelku. Jednoduše je vyrovnejte na plech nebo tác, pokrytý pečicím papírem a ten vložte do mrazničky asi na dvě hodiny. To dá jahodám dostatek času k tomu, aby se zpevnily, ale ještě nenasákly pachy okolí, což jim jinak bez dobrého obalu hrozí.
Následně je přesypte do krabiček nebo speciálních pytlíků, dobře uzavřete a nechte úplně zmrznout. Už na první mrazení je vhodné nastavit mrazničku na maximum a tuto teplotu zde udržovat asi šest hodin. Zkontrolujte také, zda váš spotřebič má tzv. chladové zóny a pokud ano, umístěte jahody do té nejchladnější. Zabráníte tak jejich degradaci a plody déle udržíte čerstvé.
A jak dlouho vám tahle pochoutka v mrazáku vydrží? Přibližně do půl roku budou jahody takové, jako byste je zmrazili teprve včera, poté začnou své jedinečné vlastnosti postupně ztrácet. A po roce už se budou hodit tak maximálně do koláčů. Na každý sáček nebo krabičku proto nezapomeňte napsat datum, kdy ke zmrazení jahod došlo. Snáze se pak zorientujete.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Jahody mrazím tak, že je nacpu do zavíracích skleniček, prosypu cukrem, případně několikrát prošťouchám nožem, aby se pokrájely. Vydrží tak v mrazáku bez újmy až do příští sezóny. Po rozmrznutí jsou výborné na poháry, na polití ovocných knedlíků, ovesné kaše, apod.