jahody

Jak mít ještě větší a krásnější jahody. Toto ovoce má mnoho využití

Jahody jsou malé všestranné ovoce. Můžeme je použít do ranního jogurtu, odpoledního salátu nebo do večerního drinku. Toto ovoce přidá svou jemnou příchuť do každého nápoje nebo pokrmu. Extrémně vhodné jsou do dezertů a domácích nanuků. Kromě toho, že obsahují velké množství vitamínu C, získáte také živiny jako je mangan, vláknina, jód, kyselina listová, měď, draslík a biotin. Pěstovat jahody přitom není nikterak složité, jedná se o poměrně nenáročnou plodinu. Níže přinášíme tipy, jak dosáhnout ještě většího výnosu z jahod.

1. Vybírejte si pečlivě jahody pro pěstování

Věděli jste, že existují stovky odrůd jahod? Vybírejte si například podle toho, jak často nebo jak dlouho se můžete těšit ze sklizně. Některé jahody jsou vhodnější do omezeného prostoru, jiné se rozšiřují směrem ven. Vybírat si můžete také podle velikosti plodu.

Poté, co si zasadíte své sazeničky, tak nečekejte úrodu hned. Jahody zřídka vyrábějí plody hned v prvním roce, takže si budete muset počkat. Druhým rokem se ale budete moci těšit na opravdu velkou úrodu.

2. Optimální půdní podmínky pro jahody

Jahody mají rády půdu s dobrým odvodněním, ale ne takovou, kde předtím byly rostliny, jako jsou rajčata, brambory nebo lilek. Tyto rostliny vytváří nepřátelské prostředí pro jahody. Pro dosažení nejlepších výsledků zapracujte do půdy hnojivo.

3. Chraňte jahody před škůdci

Slimáci, hlemýždi, škvoři a suchozemští stejnonožci si na vašich jahodách rádi pochutnají. Nejlepší způsob, jak chránit rostliny, je pokrýt půdu porézním materiálem. Pokud již máte problém se škůdci, měli byste přeskočit organické mulčování, protože to jen přitahuje nepříjemnosti. V ostatních případech je sláma účinným mulčováním.

4. Zalévejte své jahody

Ideální metodou pro zalévání jahod je samozavlažovací kapací hadice. Takhle totiž zalijete rostlinu, aniž by se voda dostala k ovoci a tím snížíte riziko hniloby. Jahody mají mělké kořeny a povrch půdy může v letních měsících poměrně rychle vyschnout, proto musí být půda v průběhu celé vegetační sezóny vlhká.

5. Odstraňujte šlahouny jahod

Jakkoli to pro vás může být těžké, musíte odstranit šlahouny. Jedná se o dlouhé stonky, které postupují z hlavní rostliny, a z kterých by se vyvinula další rostlina. Důvodem je to, že šlahoun obírá vaši hlavní rostlinu o živiny a výnos jahod tím utrpí.

6. Správné místo pro pěstování jahod

Jahody milují slunce. To jim pomáhá v dozrávání plodů. Čím více slunce, tím víc budete mít plodů a tím budou plody větší. Nebojte se, že by mohlo dojít ke spálení rostliny (při teplotách nad 30 °C je vhodné rostliny zastínit).

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář

Zavřít