zahrada

Ekologie, relax i udržitelnost – představujeme 5 trendů v moderním zahradničení

Moderní doba si vyžaduje inovativní přístupy, a to v rámci všech aspektů lidského života. Výjimkou není ani zahrada a přístup k ní. Stejně jako interiérový design se i zahradní architektura a zahradničení posouvá směrem k multifunkčnosti. To ale není jediný trend moderního zahradníka.

Zahrada se stále častěji stává víceúčelovým prostorem určeným k setkávání, pěstování rostlin a relaxaci. To ale vyžaduje změnu přístupu. Kombinace užitkového prostoru a relaxační zóny přináší řadu zajímavých příležitostí – pojďme se na ně podívat.

Přírodní materiály

Vezmeme to zeširoka. Přírodní materiály postupně ovládají nabídku zahradních center. Pryč jsou doby unifikovaných betonových obrub a plastových židlí. Organické materiály jsou dostupnější, udržitelnější a představují moderní trendy v zahradní architektuře.

A jaké materiály hrají prim? Kromě kamene a dřeva narůstá popularita skla a keramiky. Přírodní a řemeslně zpracované dekorace vyzdvihují vlastní estetickou stránku, zároveň jsou ale praktické a funkční. 

Oáza klidu

S rostoucími letními teplotami se na zahradách stále častěji objevují bazény, koupací jezírka a místa pro ochlazení. Nafukovací matrace do vody vás postupně uspí, zatímco se houpáte na vlnící se hladině bazénu.

Vodní plochou to ale nekončí – letní počasí nás táhne ven. Trendy z jihu Evropy naznačují výstavbu nenápadných zákoutí s posezením, kde si ve stínu vychutnáte odpolední kávu za příjemného šveholení ptactva.

Praktická zahrada

Pěstování vlastní zeleniny již dávno nepatří na ryze užitkové zahrady. Termín přírodní zahrada popisuje moderní trend kombinující užitkovou, relaxační a okrasnou část. Proslulé švestičky z vlastní zahrádky navíc zajistí částečnou potravinovou soběstačnost a ušetří peníze.

Spolu s praktickou zahradou jde ruku v ruce sousedská výpomoc. Domluvte se se sousedem na tom, co plánujete pěstovat, a vzájemně si vypomozte. Utužíte tím sousedské vztahy a rozšíříte spektrum domácího ovoce či zeleniny.

Místo setkávání

Grilování, BBQ a zahradní vaření je trendem posledních let. V pergolách se stále častěji objevují zahradní kuchyně, na kterých připravíte předkrm, hlavní chod i dezert. Domácí potřeby jako odpadkové koše, skříňky a další vychytávky se dnes prodávají i v exteriérových úpravách, které odolají venkovnímu prostředí.

Vybavená pergola navíc představuje vhodný prostor pro setkávání. Trend zahradní kuchyně pochází ze Spojených států amerických, kde se lidé s prvními slunečními paprsky přesouvají na zahradu, kde s rodinou a přáteli tráví čas až do podzimu.

Ekologické zahradnictví

Poslední, ale neméně významný moderní trend v zahradnictví, sází na udržitelnost a citlivý přístup k přírodě. V praxi představuje například kombinaci okrasné zahrady s přírodní loukou, ve které se drží původní hmyz. Zahrada díky tomu hýří barvami a atypickými texturami.

Ekologické zahradnictví se týká především pěstování rostlin. Citliví zahradníci využívají přírodní hnojiva a minimum pesticidů a herbicidů. Důležitá je také zdravá půda a odpovědné využívání zdrojů – včetně sběru dešťové vody.

Zaujaly vás některé moderní trendy v zahradnictví? Zahrada se v posledních letech stala prostorem pro pěstování rostlin, setkávání s přáteli i relax. Nové možnosti nám poskytují zcela nové podmínky. Sáhněte po nich a vytvořte ze své zahrady ráj pro život.

———-Komerční článek———-

Zanechte komentář