Pomalu se blíží léto, doba dlouhých vlahých večerů, kdy je možné sedět dlouho se sklenkou piva a povídat si nad výtečně grilovanými žebry. A právě nyní je čas přemýšlet nad tím, jak takové grilovací posezení na vaší zahradě vytvořit, a jaký gril a potřebné zahradní osvětlení k němu co nejlépe vybrat. Protože ač se to nezdá, tak nic z toho, co si naplánujete, nebude hotové jen tak hned. A navíc jsou některé prvky projektu, které je nejprve potřeba si pořádně rozmyslet, nebo se nad nimi s někým profesionálním poradit, než je začnete plánovat a realizovat.
V noci jako ve dne
Kromě posezení samotného bude potřeba také rozmyslet, jak chcete mít zahradní posezení osvětlené. Jestli bude pracovat ve dnes s přirozeným světlem, nebo se spolehnete na zdroj umělého osvětlení. To totiž může výrazně ovlivnit to, jak bude výsledný altán nebo zimní zahrada vypadat. Jestli se bude jednat jen o zastřešenou terasu, kde středobodem bude velký stůl a gril se spoustou přirozeného světla. Nebo jestli to bude řešení s průsvitnými stěnami a například i střechou, v němž se bude uvažovat o přímém osvětlení grilu a prostoru zpracování masa. Může velmi pomoci si také nejprve prohlédnout možnosti, které nabízí zahradní osvětlení, a až pak se rozhodnout.
Grilování není jen tak samo sebou
Grily jsou jednou z nezbytných podmínek k vydařenému letnímu večeru. Ale už jen jejich výběr nemusí být hračkou, protože do hry vstupuje mnoho proměnných. Od toho, jestli chcete přenosný gril, nebo zabudovaný do terasy v podobě krbu s ohništěm a například i udírnou. Zda-li byste raději na dřevěné brikety, uhlí nebo elektrický. Jestli je potřeba uvažovat, že se kolem budou vyskytovat děti nebo domácí zvířata.
Výběr grilu
Je tedy potřeba se zaměřit při výběru grilu na tyto aspekty: typ grilu, jeho hmotnost a velikost obecně, typ roštu a výkon. Mezi typy grilu bereme v potaz elektrický, na dřevěné uhlí a plynový gril. Hmotnost se uvažuje zejména u přenosných grilů, kdy se rozpětí pohybuje od pěti do osmdesáti kilogramů (od malých stolních na několik porcí, po velké plynové na doopravdy hodně masa). Velikostí je myšlen gril zabudovaný či jinak pevně spojený s podlahou, tedy nepřenosný. Typy roštu se pak dělí podle použitého materiálu roštu, jeho povrchové úpravy a plochou. Mezi vhodné materiály roštu mohou být litina, kámen, nerez nebo hliník. Povrchová úprava roštu je buď chromováním nebo teflonováním. A plochou roštu rozumíme rozměr toho, kolik masa je možné na něj najednou rozložit, od šest seti po šest tisíc čtverečných centimetrů.
Posezení samotné
U posezení vhodného ke grilování je potřeba zajistit jeho odolnost vůči žáru a ohni a požární bezpečnost. Požární bezpečnost říká nejen to, jaké materiály a v jaké vzdálenosti od otevřeného zdroje ohně by měly být. Ale také například to, co dělat při vzniku požáru a nutnost vlastnit ochranné pomůcky a nástroje. Není totiž od věci mít kromě krbového náčiní a nedalekého zdroje vody, mít po ruce třeba malý hasicí přístroj nebo nehořlavé rukavice. Zdá se to jako zbytný luxus, ale opak je pravdou. Nehody se stávají i těm nejlepším, a je dobré na ně být raději včas a důkladně připravení. Odolnosti vůči ohni a řáru pak platí zejména pro zahradní nábytek a stěny či střechu posezení. Plus i pro všechny nedaleké předměty grilování. Protože jsou některé věci naprosto logické, ale někdy je zvyk železná košile a lenost pánem. Protože například papírové tácky rozhodně do blízkosti grilu na dřevěné uhlí nepatří.
———Komerční článek———