Bobuloviny ocení na zahradě hlavně děti. Jedná se přitom zejména o rybíz, angrešt, maliny, ostružiny, borůvky a brusinky. Jak je ale pěstovat všechny tak, abychom z nich měli opravdu to správné potěšení?
Rybíz a angrešt
Rybízů i angreštů existuje nepřeberné množství druhů a všechny spojuje jedno – jsou velmi nenáročné. Vybrat si můžete keřové i stromkové. Vyhovuje jim slunné stanoviště i polostín, se zálivkou si nemusíte dělat starosti, vystačí si s deštěm, zvláště pokud máte hlinitou nebo hlinito-písčitou propustnou půdu. Občas potřebují přihnojit kompostem.
Borůvky a brusinky
Borůvky i brusinky potřebují slunné stanoviště nebo alespoň polostín, aby jim dozrály plody. Platí, že čím více slunce, tím jsou plody sladší. Zároveň jsou však citlivé na mráz, takže na zimu je dobré je přikrýt chvojím. Na jaře jim pak dodejte dostatek rašeliny, protože mají rády kyselou půdu. Potřebují hojnou zálivku, a to nejen při sázení, ale během celého vegetačního období, a občas přihnojit kompostem či speciálním hnojivem na borůvky.
Maliny a ostružiny
Maliny a ostružiny jsou již poněkud náročnější, a to zejména na prořezávání. Bez řezu vám neporostou a nebudou plodit. U obou je potřeba prořezat staré výhony a ponechat jen mladé – a to buď již na podzim (než přijdou první mrazíky), anebo potom na jaře (jakmile skončí mrazy). Co se týče stanoviště, je vhodné slunné místo chráněné před větrem a v zimě před mrazem. Malinám a ostružinám také dodejte hnojivo v podobě kompostu a můžete jim přidat i trochu rašeliny, protože mají rády kyselejší půdu.
Co s plody
Plody všech těchto keřů či stromků budou zejména děti konzumovat čerstvé a syrové. Pokud vám však přece jen něco zbyde, dají se zamrazit, usušit, spotřebovat do marmelád apod. Budete tak mít vždy dostatek vitamínů po celou sezonu.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz