Ne, nevyzýváme vás, abyste se unudili k smrti nebo něco podobného. Naopak, chceme, abyste měli na zahrádce letos co nejvíce šťavnatých a sladkých okurek. A co pro to udělat? Dobře si spočítat termín výsevu a především – vybrat vhodné odrůdy. Jak tedy pěstovat okurky?
Dokonalé plánování je při pěstování okurek základ. Vhodnou odrůdu totiž vždy vybíráme podle místa, kde okurky pěstujeme. Tak například do chladnějších poloh, kde zima odchází pozdě, volíme hruboostré hybridy, zatímco teplé nížiny poskytnou mnohem lepší domov odrůdám jemnoostrým. A samozřejmostí by měl být také chráněný záhon v závětří s výživnou půdou, hojností vláhy a samozřejmě velmi světlý.
Partenokarpní nebo multifruitní okurky? Aneb vyznejte se v názvosloví
A po jaké odrůdě při výsevu sáhnout? Pojďme si vysvětlit několik základních pojmů. Začneme partenokarpií – to je schopnost, při níž mladé sazenice plodí okurky i bez opylení. Nepotřebují pomoc nejrůznějšího hmyzu, takže jim svědčí i pěstování ve skleníku nebo fóliovníku. Mezi oblíbené partenokarpní odrůdy okurek patří například Alhambra nebo Orfeus. Jde o geneticky nehořké krasavice s vysokou úrodností, které odolají černi okurkové i některým druhům viróz. Lépe se dokáži poprat také s obávanou plísní okurkou.
Multifruitní odrůdy jsou zase okurky, vhodné na menší plochy. Za každým jejich listem vám totiž může vyrůst jedna, ale hned i tři okurky. Chtějte zejména odrůdy s vysokou úrodností, která vám nedostatek místa vynahradí – Everest, Korveta či Karen.
Začněte předpěstování – zúročte zkušenosti z minulé sezóny
V době, kdy se většina milovníků přímého výsevu bude teprve dívat na vyvíjející se květy, vy už se budete moci těšit na první úrodu. Klíčem k úspěchu je správné načasování výsevu. Okurky se ven všeobecně sází asi v polovině května, kdy už nehrozí riziko přízemních mrazíků. Respektujte však přitom své zkušenosti. Jestliže jste v minulých letech mohli termín výrazně posunout dopředu, nebo vás naopak překvapila nepřízeň počasí, přizpůsobte. se. Vypěstování odolné a dobře rostlé okurkové sazenice totiž trvá 3-4 týdny, poté je třeba všechny rostlinky bezpodmínečně umístit ven. Od ideálního data výsadby proto odečtěte měsíc a v tomto termínu semínky vysejte.
Vyplácí se použití tenkých plastových kelímků (např. oblíbených jogurtových) do jejichž dna jste prorazili díru. Odtok přebytečné vody je nezbytný i při sebelépe odměřené zálivce. Semínkům poskytněte hrubší, ovšem dobře propustnou zeminu – doporučujeme vsadit třeba na rašelinový substrát ze zahradnictví, který rostlinkám poskytne zásoby živin až do výsadby na záhon.
Náš tip: I přes veškerou péči se vám může stát, že některé nebo všechny rostlinky budou po vzejití slabé se zažloutlými děložními lístky. V takovém případě je dobré použít zředěný roztok komplexního hnojiva. I tak se však tyhle okurky oproti svým sestřičkám opozdí. Někteří odborníci proto doporučují podobný krok ihned po vzejití prvních rostlin. Vybírejte hnojiva dobře zásobená dusíkem.
A poslední důležitý bod? Střídání dne a noci – přesněji řečeno, mluvíme o rozdílu mezi denní a noční teplotou. U rostlinek, předpěstovávaných za oknem, jde o velmi důležitý faktor. Pokud ho zanedbáme, začnou se sazeničky tzv. vytahovat.
Naklíčená semena? Známe výhledy i nevýhody
Opozdili jste se s termínem výsevu? Nevadí, semínka okurek je možné nechat naklíčit, což vám dá pár dní k dobru. Bohužel jsou velmi náchylná k zaschnutí, což vás může o výhodu předpěstování okurek rychle připravit
Největší chybou je jejich nakličování na talířku s vlhkou vatou (který pro větší efekt ještě umístíme na okno nad ústřední topení). Buď zaschnou nebo naopak shnijí, budete-li vatu podlévat příliš hojně – potřebují totiž vlho, ale nikoli mokro. A co tedy s tím?
Najděte si staré noviny nebo letáky. Několik vrstev položte do misky a dobře je namočte. Nasypte semínka a ty také přikryjte několika vrstvami vlhkého novinového papíru. Ale nezapomeňte ho předtím nechat dobře okapat. V takovém pohodlí bude klíčení otázkou chvilky.
Kdy uvažovat o výsevu na záhon
Aktuální změny v počasí nám umožňují zariskovat a vyzkoušet si výsev přímo na záhon, a to po 15. květnu – anebo ještě dřív. Vždyť rčení „Na svatého Marka saž oharka“ platí v nížinách už odnepaměti. A kdy že tento svatý slaví svátek? Přece 25. dubna. Zejména na jižní Moravě a ve středních Čechách, kde se zmrzlí muži vyskytují v intenzivní podobě jen zřídka, jde o oblíbenou praktiku. Využijete navíc ještě zimní vláhu a později nebudete muset okurky zalévat vůbec – vodu si totiž velmi dobře dokáží na jít samy. A v neposlední řadě tak sklizeň posunete ještě před období, v němž nejraději řádí obávaná plíseň okurková.
Inkrustace před obávaným nepřítelem nechrání
Nenechte se mýlit. I když na sobě mají inkrustovaná semena (a jiná pro výsev ani nepoužívejte) naspáno, že jsou chráněna proti plísním, platí to jen pro méně zákeřné patogeny, které čekají v půdě na ještě nevyklíčena semena. Malinké sazeničky s kořínkem i stopkou si už dokáží účinnou obranu vytvořit samy. Proti plísni okurkové tedy žádnou výhodu nemají.
Chcete sklizeň uspíšit? Vyzkoušejte pěstování pod fólií
Chcete si dopřát výhodu brzkého výsevu, ale obáváte se ozdraví svých rostlinek? Pak se vyplatí si se záhonkem trochu pohrát. Nejdříve si připravte rýhy, do kterých okurky vysijete a dobře je prolijte vodou. Vysijte semínka a poté nad záhonem vytvořte konstrukci z oblouků z pletiva (šířku oblouků doporučujeme mezi 50-70 cm a výšku okolo 30 cm). Tu potáhněte fólií a čela dobře zahrňte hlínou. Vybírejte partenokarpické odrůdy, které zvládnou nasadit plody i bez opylení – to kdybyste fólii zapomněli včas odstranit. Hlínu odhrabte v polovině a počátkem června se už budete moci těšit z prvních květů a vzápětí i z první úrody. Jde tedy o postup, který se zaručeně vyplatí.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz