briza listy

Na jaře si natrhejte březové listí a využijte všechnu jeho sílu

Bříza je vskutku dokonalý strom – je krásná, má léčivé účinky a roste všude kolem nás. Proč toho nevyužít? Nikdy však neotrhejte mnoho listů na jednom stromě, snažte se být šetrní k přírodě.

Co listy břízy obsahují

Listy břízy obsahují silice, flavonoidy, vitamíny, saponiny, minerály, třísloviny, cukr, pryskyřici, cukr a organické kyseliny. Díky tomu má bříza – zejména listy, ale i kůra – pročišťující účinek, močopudné účinky, protirevmatické účinky apod.

Co si z břízy připravit

Z březového listí zkuste například:

Čaj proti bolestem svalů a kloubů

Čaj připravíte jednoduše, a to následovně – 1 díl listů břízy, 1 díl květu lípy, 1 díl květu bezu černého a ½ dílu natě mateřídoušky (lze nahradit i blízkým příbuzným tymiánem) namočíme do studené vody, přivedeme k varu a necháme asi 10 minut louhovat. Poté pijeme až 3x denně při obtížích.

briza - Na jaře si natrhejte březové listí a využijte všechnu jeho sílu

Zdroj foto: pixabay

Pročišťující březový nápoj

Tento nápoj se připravuje zastudena a pomůžou vám nejen listy břízy, ale i listy kopřivy. Obojí sbírejte za slunného počasí, nejlépe brzy odpoledne. Listy rozmixujte se 250 ml studené vody, přeceďte a pijte pokud možno čerstvé, nejlépe ráno po dobu 2 až 4 týdnů. Nepijte tento nápoj večer, protože je poměrně dost močopudný. Z tohoto důvodu není doporučován ani pro těhotné.

Čaj či koupel z březového listí při nefunkčnosti ledvin

Nemocným ledvinám pomůžete čajem nebo koupelí, kterou připravíte následovně: hrst čerstvých březových listů zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Poté můžeme buď pít třikrát denně, nebo si večer udělat sedací koupel – snažíme se, aby voda byla teplá maximálně 38 °C a aby ledviny byly ve vodě ponořené.

Březový macerát

Macerát je výluh zastudena. Tento výluh připravíme z hrsti mladých březových listů rozmixovaných v 250 ml studené vody, to celé scedíme a necháme odstát. Poté můžeme používat do pleťových masek nebo přidat do šampónů. Pleť nám tento macerát pomůže vyčistit, a vlasy budeme mít bez lupů, lesklé a přitom nemastné a pomáhá i proti vypadávání vlasů.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít