Vykvétá od června do září a poroste i na plném slunci, aniž by potřebovala častou zálivku – zřejmě proto bila fiala šedá (Matthiola incana) dříve na našich zahradách tak oblíbená. A ještě něco. Každý večer dokáže potěšit svou příjemně vanilkovou vůni. Bohužel nevypadala pro nové století dost exoticky, takže z našich zahrad téměř zmizela. Tak proč se nepokusit o její velkolepý návrat?
Preferuje mírně zastíněná nebo slunná místa. Na plném slunci však bude mít více květů a méně listů, zatímco v částečném stínu to platí přesně naopak – to je první a nejdůležitější pravidlo pěstování fialy šedé. Vše ostatní už jsou vlastně jen formality.
Na první pohled fiala šedá příliš nezaujme
Malé květy se čtyřmi lístky, v různých odstínech fialové a růžové, jemné výhonky dorůstající maximálně 30-40 cm výšky, řídce pokryté úzkými listy stříbro-zelené barvy. A navíc jsou poupata po celý den zavřená a otevírají se teprve večer. Inu, vlastně se nedivíme, že se takhle nenápadná květina zahrádkářům příliš nepozdává.
Ta pravá odměna totiž přichází až večer, kdy se její květy konečně rozevřou. Vůně fialy šedé je sladká, ale ne nevýrazná. Připomíná vanilku a ucítíte ji i na druhé straně zahrady, pokud bude vítr vát tím správným směrem. V mnoha z nás dokáže vyvolat vzpomínku na dětství, protože ještě naše babičky ji měly v opravdové oblibě.
Náš tip: znát ji můžete také jako fialu letní nebo lekvoj.
Ideální rostlina pro postupný výsev
A jak fialu šedou pěstovat? Už v dubnu vysejte její semínka na záhon nebo do vhodné nádoby. A to opakujte každé 2-3 týdny až do června. Díky tomu vám bude fiala rozkvétat a vonět po celé léto. Semínka zapracujte asi 1 cm pod povrch a později ponechte jen ty největší a nejsilnější sazenice.
Můžeme-li doporučit, pěstujte ji tam, kde se večer nejčastěji zdržujete nebo kudy procházíte, např. okolo terasy, poblíž zahradní houpací sítě nebo u vchodových dveří apod. A dařit se jí bude také v v květináči. Poslouží vám jako ideální uvítací rostlina po návratu z práce a ozdobí vnější okenní parapet ložnice. S otevřeným oknem si budete moci také každou noc plně vychutnávat její jedinečnou vůni. Není silná, takže vás z ní nerozbolí hlava a její sladké tóny vám pomohou pomoci i déle a lépe spát.
Náš tip: pokud chcete fialu použít pro skupinové výsadby, používejte kvetoucí rostliny bez vůně.
Kde a jak fialu nejlépe pěstovat?
Fiala šedá je jednou z méně náročných a nejsnáze pěstovatelných rostlin. Roste nejlépe na plném slunci, ale dařit se jí bude i v v polostínu, i když v něm pokvete méně. Má ráda propustnou půdu, nejlépe písčitou a hlinitou. Nezáleží jí na pH reakci – může růst i a na mírně alkalické či mírně kyselé půdě). Náchylná je pouze na plevele. Ty vytrhávejte opatrně, abyste nepoškodili její křehký kořenový systém.
Hnojení nepotřebuje, pouze ve skupinových výsadbách bude vděčná za organická hnojiva. Vyhněte se naopak těm dusíkatým. To sice podpoří růst, ovšem potlačí kvetení, což byste jistě nechtěli.
Fiala šedá potřebuje občasnou zálivku – půda by neměla nikdy zcela vyschnout. Nikdy však nelijte vodu přímo na rostliny, raději se skloňte a zavlažte přímo půdu. Fiala šedá je tak jemná, že by ji mohl silný proud z konve nebo hadice poškodit.
Možná jste nevěděli…
Svůj latinský název Matthiola získala fiala šedá podle renesančního botanika Matthioliho, který je autorem snad nejznámějšího herbáře na světě. K nám přicestovala ze Středomoří a zatímco ve své domovině se chová jako keřovitá trvalka, u nás jde spíše o řídce rostoucí letničku. V teplejších oblastech však může s trochou pomoci úspěšně přezimovat.
Kromě původních růžových a fialových květů jsou dnes k dostání i kultivary se žlutými, oranžovými, žlutými či bílými květy.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz