Ano, z latinského Chrysanthemum vzniklo pojmenování chryzantéma a v češtině dostala tato podzimní kytička název listopadka – v podstatě jediná kytička, která má své jméno po měsíci.
Byly chryzantémy vždycky jenom chryzantémy?
Po pravdě, dřívější rod Chrysanthemum zahrnoval i některé jiné současné rody, jako například Ismelia (marokánka), Leucanthemum (kopretina), Pyrethrum (řimbaba) nebo Tanacetum (vratič). Dnes označuje Chrysanthemum chryzantému neboli listopadku neboli dušičku (protože se nejčastěji dává na hřbitov na Dušičky).
Jak chryzantéma vypadá
Přesto všechno je rod chryzantéma zastoupen velmi různorodými květinami. Květiny mají nejen různé barevné odstíny, ale i různé typy květů. Chryzantéma je vytrvalá bylinka nebo polokeř, který má přímou hustě olistěnou lodyhu. Listy jsou střídavé a řapíkaté. Květenstvím je úbor a květy mohou být jednoduché, poloplné i plné. Plodem je nažka.
Jak pěstovat chryzantémy na zahradě
Chryzantémy vykvétají na podzim, snesou téměř jakoukoliv půdu, která bude propustná a kyprá, ne moc jílovitá; aby vykvetly, mají raději slunné místo. Jakmile začnou rašit, je dobré je přihnojit kompostem. Vyšším odrůdám poskytneme oporu, aby se za větru nezlomily. Některé jsou plně odolné mrazu, jiné je lepší přes zimu přikrýt alespoň chvojím nebo bukovým listím. Nejchoulostivější druhy přeneste do zimní zahrady nebo skleníku.
Které druhy si pořídit na zahradu
Dnes v zahradnictvích seženete nepřeberné množství kultivarů. Vyzkoušejte třeba listopadku zahradní (Chrysanthemum morifolium), listopadku indickou (Chrysanthemum indicum), nebo jakékoliv jejich křížence. Dále je možné sehnat listopadku pieninskou (Chrysathemum zawadskii), která má něžné malé fialové kvítky. Chrysanthemum aphrodite má jednoduché žluté květy a Chrysanthemum arcticum se nejvíce podobá kopretině.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz