Asi těžko bychom našli závažnější chorobu broskvoní, než je právě kadeřavost (Taphrina deformans). Poznáme ji snadno. Na listech se nejdříve utvoří žlutozelené skvrny, jež později vypouknou a zčervenají. A zprvu ojedinělý výskyt se často rozšíří i na celou korunu.
Příliš poškozené listy začnou opadávat, a broskvoň se pak zbytečně vysiluje vytvářením nových, což samozřejmě snižuje počet plodů, na které se celé léto tak těšíme. A co hůř, drobné skvrny lze často najít i na nich, letorosty zakrňují, v zimě mají jen malou odolnost proti mrazu… A kdy a jak preventivně zasáhnout?
Když vykvétá líska…
Ano, to je ten správný čas. Pokud ho prošvihnete, nebudou už postřiky tak účinné. A samotný postřik musí být opravdu silný a důkladný – nesmíte vynechat žádné místo. Pravidlo víc než míň tady platí beze zbytku. Uniknout by vám neměly větve, ale ani kmen. Postřik směřujte shora, je totiž důležité, aby aplikovaná kapalina natekla až do pupenů. U větších stromů si tak budete muset vzít k ruce žebřík… A jaký postřik vybrat, nejlépe měďnaté přípravky:
- Kuprikol 50
- Kocide 2000
- Champion 50 WP
Ale to ještě není vše. Postřik je třeba zopakovat, ovšem už jinými přípravky, aby byla zaručena maximální účinnost. Ke vhodnému smáčedlu proto přidejte Sulku nebo Novozir MN 80. Panuje-li v tuto dobu chladné a deštivé počasí, pak postřik druhou vlnou přípravků po týdnu ještě pro jistotu zopakujte.
První postřik už na podzim
Jestliže je pro vás kadeřavost opravdu vážným problémem, proveďte první postřik už na podzim v době, kdy se strom zbaví většiny listů. A před mrazy ho mírně posílí navíc i ledek vápenatý, rozředěný v postřiku (do deseti litrů vody budete potřebovat asi dvě lžíce ledku). S takovou péčí vaši úrodu broskví skutečně nic neohrozí.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Mám 10ti letou malou broskvoň, jen1,2 m vysokou. Léta jsem ji pečlivě stříkala – marně, vždy zvítězila kadeřavost, a tak jsem ji přestala ošetřovat a jen občas hnojila. Listy opadají ale znovu vyraší. Za to už šestým rokem mě tento malý stromeček dává cca 30 ks krásných velkých broskví , takže musím každou větvičku podepřít. A kadeřavosti už si nevšímám.
Dobrý den muže se dělat postřik broskví v době když kvetou? děkuji za odpověd
Dobrý den. Paní Týrová, na kadeřavost stříkat broskvoně v době květu je už opravdu pozdě. To už nezabere žádný přípravek. Sám dělám jeden postřik na podzim a potom dva na jaře. A i tak se kadeřavost objeví, je to vážně potvora. Stanislav