broskvoň

Trápí vás kadeřavost broskvoní? Kdy a jak preventivně zasáhnout

Asi těžko bychom našli závažnější chorobu broskvoní, než je právě kadeřavost (Taphrina deformans). Poznáme ji snadno. Na listech se nejdříve utvoří žlutozelené skvrny, jež později vypouknou a zčervenají. A zprvu ojedinělý výskyt se často rozšíří i na celou korunu.

Příliš poškozené listy začnou opadávat, a broskvoň se pak zbytečně vysiluje vytvářením nových, což samozřejmě snižuje počet plodů, na které se celé léto tak těšíme. A co hůř, drobné skvrny lze často najít i na nich, letorosty zakrňují, v zimě mají jen malou odolnost proti mrazu… A kdy a jak preventivně zasáhnout?

kadeřavost - Trápí vás kadeřavost broskvoní? Kdy a jak preventivně zasáhnout

Zdroj foto: cs.wikipedia.org      kadeřavost

Když vykvétá líska…

Ano, to je ten správný čas. Pokud ho prošvihnete, nebudou už postřiky tak účinné. A samotný postřik musí být opravdu silný a důkladný – nesmíte vynechat žádné místo. Pravidlo víc než míň tady platí beze zbytku. Uniknout by vám neměly větve, ale ani kmen. Postřik směřujte shora, je totiž důležité, aby aplikovaná kapalina natekla až do pupenů. U větších stromů si tak budete muset vzít k ruce žebřík… A jaký postřik vybrat, nejlépe měďnaté přípravky:

  • Kuprikol 50
  • Kocide 2000
  • Champion 50 WP

Ale to ještě není vše. Postřik je třeba zopakovat, ovšem už jinými přípravky, aby byla zaručena maximální účinnost. Ke vhodnému smáčedlu proto přidejte Sulku nebo Novozir MN 80. Panuje-li v tuto dobu chladné a deštivé počasí, pak postřik druhou vlnou přípravků po týdnu ještě pro jistotu zopakujte.

První postřik už na podzim

Jestliže je pro vás kadeřavost opravdu vážným problémem, proveďte první postřik už na podzim v době, kdy se strom zbaví většiny listů. A před mrazy ho mírně posílí navíc i ledek vápenatý, rozředěný v postřiku (do deseti litrů vody budete potřebovat asi dvě lžíce ledku). S takovou péčí vaši úrodu broskví skutečně nic neohrozí.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

3 Komentářů

Zanechte komentář