pitahaya

Pitahaya – jedlé plody kaktusu a ještě něco navíc

26.4.2019
3 847 Zobrazení

Pitahaya neboli dračí ovoce je krásný a chutný plod kaktusu Hylocereus undatus, který je však i dnes dost vzácný, protože se špatně převáží. Podaří-li se vám jej přesto sehnat, využijte všechny přednosti, které tento plod skrývá.

Odkud pochází

Kaktus Hylocereus undatus pochází ze Střední Ameriky, avšak pěstuje se i v Číně, Vietnamu či Izraeli. Potřebuje horké a suché tropické klima, a v zemích původu dorůstá až šestimetrové výšky.

Jak plod pitahaya vypadá

Plod je až 20 cm dlouhý, bezostný, slupka bývá červená až nafialovělá a dužina je šedobílá s černými semínky. Méně časté jsou druhy, které mají červenou slupku i červenou dužinu (např. Hylocereus costaricensis), nebo žlutou slupku a bílou dužinu (Hylocereus megalanthus).

Co plod obsahuje

Plod pitahaya je bohatý na vitamin C, obsahuje i beta-karoten, vápník a železo. Zároveň obsahuje dostatek vody a mnoho vlákniny, je tedy vhodný jak pro diabetiky, tak pro lidi snažící se o váhový úbytek.

kaktus - Pitahaya – jedlé plody kaktusu a ještě něco navíc

Jak se konzumuje

Plod se konzumuje čerstvý, můžeme jej podobně jako kiwi nebo kaki rozkrojit a vyjíst lžičkou, nebo také oloupat a nakrájet. Hodí se do salátů, na ozdobu obložených talířů a je možné si z něj vyrobit domácí džus (rozmixovat s neperlivou minerálkou nebo s jiným džusem).

A co semínka

Semínka jsou jedlá, ale doporučujeme si jich pár uschovat a nechat si doma vyrůst kaktus. Samozřejmě v našich podmínkách nebude mít výšku jako v tropech, ani nebude kvést a plodit, ale i tak je pěknou dekorací do bytu – je totiž plazivý nebo popínavý (když mu dáte oporu třeba do skleníku). Semínka stačí vysít do hlinito-písčitého substrátu a umístit na teplé stanoviště. Po vzejití potřebují dostatek slunce.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz


Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít