Kalanchoe neboli kolopejka je nejvděčnější rostlinou, která vás uhrane svými krásnými, kompaktními sukulenty s květy intenzivních barev v podání červené, oranžové, žluté, růžové, fialové či bílé. Díky své kráse a nenáročnosti se stává čím dál více oblíbenou květinou do interiéru. Interesantní rostlina velmi dobře snáší podmínky v bytě a nepotřebuje pravidelnou zálivku.
Výhodou je, že dokáže opravdu dlouho kvést a spolehlivě kvete i v zimním období. Takových květin přeci jen není mnoho. A kdo by netoužil především v zimě po půvabných květech v domácnosti. Květina, která v místnosti rozsvítí i tmavý kout. Okázalá a živá dekorace zpestří každý interiér. Jako pokojová rostlina se prvně představila roku 1932 a dodnes je stálicí.
Existuje však mnoho druhů této skvostné květiny. Na pultech obchodů a v květinářství se můžeme nejčastěji shledat s druhem zvaným Kalanchoe blossfeldiana. Nejedná se o čistě botanický druh, ale spíše o jeho četné kultivary, které se vyznačuji sytě zelenými listy a výrazně zbarvenými květy. K dostání jsou takřka po celý rok.
Pěstování
Pokud pěstujeme kolopejku v bytě, pak právě nejčastěji vykvétá během zimy. Pokud si chceme užívat krásných květů, není vhodné na rostlinu večer doma svítit. A to i v případě pouličního osvětlení, které rovněž může mít negativní vliv na kvetení. Zamezit lze zakrytím rostliny neprůhlednou nádobou či krabicí tak, aby byla osvětlena maximálně po do 10 až 12 hodin.
Kolopejku je možné velice snadno a jednoduše namnožit stonkovými i listovými řízky. Před zapíchnutím do substrátu je však nechte pár hodin zaschnout. Předností vegetativního množení je, že si vypěstujete klon rostliny, neboť nová sazenice bude disponovat veškerými vlastnostmi dané odrůdy. Některé druhy, jenž jsou pěstovány pro okrasné listy, mezi které náleží Kalanchoe daigremotiana, se množí dceřinými rostlinami, které vyrůstají z pupenů na okraji listů. Jakmile odpadnou, tak samovolně zakoření ve volné půdě květináče, pakliže je nepřemístíte jinam.
Kalanchoe se daří dobře v zemině i v různých minerálních substrátech. Výhodou je, že rostlina netrpí škůdci a chorobami. Nikdy ale nenechávejte rostlinu stát ve vodě. Svěšené listy vykazují známku přelití. Květina, která je půvabným dekoračním prvkem a lze ji aranžovat i do různých misek apod. V létě může být na balkoně, terase, zahradě. Dokonce je možné květinu využít i jako řezanou do vázy.
Jak si udržet kolopejku svěží?
V zimním období zaléváme květinu jednou za 14 dní. Pouze výjimkou je zálivka jednou týdně pro rostlinu umístěnou na teplém místě. Kvetoucí rostlinu hnojíme jednou za 2 až 3 týdny a to hnojivem určeným na kaktusy a sukulenty. Optimální pokojová teplota je v rozmezí 12 až 25 stupňů Celsia. Ideální je stanoviště na jižním parapetu. Odkvetlé květy se pouze oddrolí prsty, aby nedošlo k poškození nových poupat. Po odkvětu se rostlina zastřihne či zaštípne, aby dostala náležitý kompaktní tvar.
Aby vám rostlina kvetla i následující rok, je zapotřebí zimní odpočinek v chladu. V tomto případě je vhodná teplota v rozmezí 10 až 15 stupňů Celsia. Zároveň v této době nepotřebuje takřka ani zalévat. Na jaře ji dejte opět na teplejší místo a začněte s postupným zavlažováním a hnojením. V létě kolopejku můžete umístit i na místo, kde jde přímé slunce.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz