tamarilo

Znáte rychle rostoucí rostlinu z Peru s chutnými plody? Zkuste si vypěstovat vlastní Tamarillo

12.12.2018
5 353 Zobrazení

Tamarillo neboli též rajčenka řepová je nízký keř z čeledi lilkovitých, jenž pochází z Peru. Jedná se sice o exotickou a méně známou plodinu, která je však odolná a vhodná pro pěstování v našich podmínkách.

Rajčenka je však podstatně větší a popínavější rostlinou než klasické rajče. V přírodě popínavá rostlina dorůstá do délky až 5 metrů. Pěstuje se od severu Argentiny až po samotný východ Mexika. Mezi zásadní vývozce náleží Nový Zéland, Kolumbie a Jižní Afrika.

Tamarillo je vinoucí se a velmi rychle rostoucí rostlinou. Stromek či keř, je velice bohatě rozvětven dužnatými větvemi a ozdoben velkými listy, které jsou mírně chlupaté a mají výraznou žilnatou kresbu. V případě mladých lístků se jedná o purpurovou barvu. Rostlina vás obdaruje květy po celý rok. A i když některé květy odkvétají, rostlina plodí nadále. Květy vytváří hroznovité květenství. Typická je jejich krásná vůně a bílo-růžová barva.

Konzumace neboli využití v kuchyni

tamarilo wikipedia.org  - Znáte rychle rostoucí rostlinu z Peru s chutnými plody? Zkuste si vypěstovat vlastní Tamarillo

Zdroj foto: wikipedia.org

Podstata spočívá v odstranění hořké slupky, která se nejí. Plody chutnají po rajčatech. Pouze vůně je aromatičtější než chuť. Ideální volba na dochucení různých pokrmů. Je možné přidat do omáček, stejně jako je tomu v případě rajčat. Velice zdravý je rajčankový džus, jenž je možný dochutit pepřem, solí či limetkovou šťávou.

Však plody rajčenky obsahují vysoké množství vitamínu A, B1, B2, C a dále vápník, železo i fosfor. Tamarillo obsahuje minimum tuku, je význačným antioxidantem a bohatým zdrojem vlákniny. Dokonce bývá dobře akceptováno alergiky na rajčata či papriky. Vhodná je taktéž konzumace v období těhotenství a kojení. Tamarillo můžete přidat rovněž do salátů či je možné z něj si připravit dip k masu.

Jak si vypěstovat rajčenku?

Tamarillu neboli rajčence řepové se daří při pokojové teplotě okolo 20 stupňů Celsia. Pro zralé plody od sluníčka je ideální rostlinu přemístit ven na slunce. Venkovní teploty okolo 28 stupňů Celsia na slunném stanovišti jsou maximálně vyhovující.

Tamarillo je možné pěstovat v nádobě o minimální velikosti 20 litrů. V rámci domácího pěstování rostlina dorůstá zhruba 2 až 4 metrů. Pokud chcete rostlinu pěstovat v bytě, je nutné zvolit světlé místo s dostatečným množstvím slunečních paprsků. Není vhodné dávat rostlinu přímo za okno. Při pěstování v interiéru či ve skleníku je nezbytné ručně opýlit rostlinu pomocí štětečku, aby bylo dosaženo sklizně chutných plodů.

Velmi snadný je výsev ze semínka, kdy se tímto způsobem rozmnožuje velice snadno. Stačí zakoupit semena, která dobře klíčí. Semenáčky vás potěší tím, jak rychle rostou. Na dno květináče je zapotřebí umístit drenážní vrstvu a použít substrát pro výsev či lze vysít i do rašelinové tablety, ze které je mnohem snadnější přesazení ven nebo do větší nádoby. Předpěstování je nejlepší v zimě, tj. leden/únor a v květnu vysadit na stanoviště.

Rostlina kvete po 1,5 až 3 letech. Pokud se tak nestane, je dobré zaštípnout špičky či provést řez a tím rostlinu omladit. Obdobně jako u rajčat, je i zde náročnost na výživu. Přihnojujeme každé dva týdny. Půda pro pěstování by měla být maximálně výživná a bohatá na humus.

Rostlina vyniká svou odolností. Nicméně v našich podmínkách nemůže přezimovat venku. Pro její plné využití, neboť vydrží vegetovat až 12 let, je ideální ji na podzim seříznout kmínek na 50 až 80 centimetrů. Ve tmavém interiéru nechte rostlinu při teplotě okolo 5 stupňů Celsia. Pokud máte světlejší místnost na přezimování, je zapotřebí udržovat teplotu okolo 18 stupňů Celsia.

Tamarillo je stále zelenou rostlinou, která bude dokonalým živým dekorativním prvkem na zahradě po několik let. Plody si můžete dosytosti užívat v letních měsících.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář