zimní zahrada t

Kouzlo zimní zahrady. Kritéria pro správný výběr květin

Možnost, jak si užít zahradu po celý rok. Dnes jsou zimní zahrady a skla do nich vyráběna bez svislých profilů. Výsledkem je skvostný výhled, který není ničím rušen, neboť skla jsou členěná pouze opticky. Bez jakéhokoliv rušivého elementu si můžete vychutnávat výhled na zahradu za jakéhokoliv počasí.

Zároveň díky dokonalé izolaci se není třeba obávat, že by vám byla v zimní zahradě zima. Předností právě je, že i za chladného a deštivého počasí můžete relaxovat tím nejlepším způsobem, tj. posezením v obklopení rostlin a s výhledem na vaši zahradu. A naopak v létě se zimní zahrada stává náležitým útočištěm před teplem, neboť vám poskytne vytoužený stín a příjemný chládek.

Typy zimních zahrad

Zimní zahrada je nejen oáza klidu, ale měla by být jakousi interesantní galerií vašeho domu. Důležitý je správný výběr rostlin a náležité uspořádání, tj. správné rozmístění. Vybrané místo musí samozřejmě splňovat podmínky a veškeré nároky dané rostliny.

Rostliny je nutné vybírat a volit dle druhu zimní zahrady, tj. na základě klimatu v zimní zahradě. Rovněž nezapomeňte i veškerý nábytek uzpůsobit danému klimatu. Zimní zahradu je možné mít vytápěnou, která je oddělená od obytného prostoru. Je nutné udržovat optimální vzdušnou vlhkost. Další variantou je vytápěná zimní zahrada, která je zároveň součástí vašeho obytného prostoru. Rozhodnout se můžete rovněž pro zimní zahradu nevytápěnou, která je oddělená od obytného prostoru. A samozřejmě si můžete pořídit rovněž tropickou zahradu.

zimní zahrada - Kouzlo zimní zahrady. Kritéria pro správný výběr květin

Nevytápěná zimní zahrada

V případě že máte či se rozhodnete pro tento typ zimní zahrady, jedná se tímto o vhodné prostředí pro rostliny původem subtropické. V zimě bude teplota dosahovat jen několik stupňů nad nulou, ale zároveň bude dostatek světla. Z tohoto důvodu se jedná o ideální místo pro adekvátní zazimování muškátů, azalky či některých druhů bambusů, které nelze nechat přes zimu venku. A co se týče náležité volby v případě subtropických rostlin? Rozhodnout se můžete pro oleandr, juku, citrusy, fíkovníky či nádherný eukalyptus. Jedná se o rostliny, které mají rády teplo, ale v zimě vyžadují odpočinek v chladu. Ideální je pro ně teplota od 5 do 10 stupňů Celsia.

Vytápěná alternativa zimní zahrady

Pokud máte nebo toužíte po vytápěné zimní zahradě, kde se teplota po celý rok pohybuje v rozmezí 17 až 26 stupňů Celsia. Od obytného prostoru je tato část oddělená, tudíž se v ní drží více vlhkost. Teplo a právě vlhkost jsou ideálním místem pro volbu rostlin, jako jsou tropické kapradiny, orchideje, banánovníky, ale také okrasný zázvor či pomerančový jasmín. Tento typ zimní zahrady má předpoklady i pro pěstování pokojových rostlin, které potřebují stabilní podmínky.

V zimní zahradě, která je však nedílnou součástí obytného prostoru, panují takřka stejné teploty jako v ostatních místnostech. Jako nevýhoda se jeví nízká vzdušná vlhkost, která právě některým rostlinám vadí. Oproti tomu pozitivní stránkou je, že si v této zimní zahradě můžete užít dostatečně dlouhý a příjemný odpočinek bez ohledu na to, že je venku sychravé a nevlídné počasí. A jaké rostliny zvolit? Sázkou na jistotu jsou pokojové rostliny, které nepotřebují chladnější zazimování. Vyzkoušet můžete i různé druhy citrusů.

Aby zimní zahrada byla dokonalou okrasou a náležitým místem pro odpočinek, je důležité nejen správné rozmístění, ale také je dobré zkombinovat vše tak, aby jednotlivé druhy rostlin kvetly v různém období a vy si mohli užívat skvostný pohled na tu pestrobarevnou kvetoucí krásu.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář

12 − seven =