Kapradiny tvoří početnou skupinu svěže zelených rostlin. Adaptovaly se na různé podmínky, od tropických destinací po chladné oblasti. Nemusíte je obdivovat jen v lesích, lze je pěstovat i u vás doma.
Kapradiny se řadí do skupiny cévnatých výtrusných rostlin. Vývojově je řadíme k velmi starým rostlinám, dnešní druhy jsou příbuzné pravěké floře. Můžeme je najít v deštných pralesích, v lese nebo dokonce i ve velmi chladných oblastech. Za tu dlouhou éru, co jsou na zemi, se přizpůsobily téměř všem podmínkám. Pro potěchu oka je můžete pěstovat i v domácích podmínkách. Které druhy jsou vhodné a jaké podmínky potřebují?
Ledviník (Nephrolepsis)
Ledviník patří mezi nejznámější pokojové druhy. Bude se mu dařit v polostínu, nevhodné je plné slunce nebo naopak stín. Ideální teplota je okolo 200 C, v zimě by neměla klesnout pod 150 C. Pokud máte v bytě vyšší teplotu, je třeba zajistit vyšší vzdušnou vlhkost, například rosením nebo umístíme květináč do misky s oblázky a vodou. Velmi dekorativně působí v závěsném květináči.
Substrát by měl být rašelinná zemina. Na jaře je třeba zalévat dostatečně, v zimě jen mírně, i tak by neměl substrát vyschnout. Dospělé rostlinky postačí přesadit jedenkrát za dva roky, časně zjara. V létě přihnojujeme jedenkrát za 14 dní, v zimě hnojení vynecháme Při nedostatku vzdušné vlhkosti ledviníku hnědnou listy. Množí se výtrusy, ale je to poměrně složitý proces, nechte raději na profesionálním zahradníkovi. Jednodušší způsob je rozdělit trs při přesazování. Má jednu výbornou vlastnost, čistí vzduch.
Sleziník hnízdovitý (Asplenium nidus)
Je velmi dekorativní, má poměrně velké, široké a svěže zelené listy. Původně je to pralesní rostlina, která roste na stromě. Potřebuje polostín nebo místo s rozptýleným světlem. Listy připomínají ptačí hnízdo a vyrůstají z nálevky. Běžně zvládá pokojovou teplotu, neměla by však klesat pod 150 C.
Sleziník potřebuje vyšší vzdušnou vlhkost, často rosíme a květináč postavíme do misky s kamínky a vodou. Pozor na průvan. Umístit ho můžeme do běžného substrátu pro pokojové květiny s přídavkem rašeliny. Substrát by měl být neustále vlhký, ale ne přemokřený. Dobře prospívá například v koupelně. Přesazujeme tehdy, pokud vyplní květináč, dávejte však pozor, abyste ho nepoškodili. Dalším vhodným druhem je asplenium antiquum, který má podobné vlastnosti jako předchozí druh, jen má kratší listy. Velmi pěkně působí jako kokedama.
Parožnatka (Platycerium)
Je velmi efektní závěsná kapradina. Původně roste jako epyfit na stromech. Má dvě formy listů, podlouhlé „paroží“ a kulatější, kterými se rostlina přichycuje ke kůře. Parožnatku můžeme pěstovat v nádobě, na kůře nebo jako závěsnou. Nesnese přímé slunce, ale má ráda světlo. Teplota je ideální okolo dvaceti stupňů. Substrát by měl být čistá rašelinová drť. Pokud se rozhodnete pro pěstování na kůře, je třeba kořeny obalit do rašeliníku.
Má ráda vlhký vzduch, ale pozor, ne rosení přímo na listy. Zalévá se vlažnou vodou a mezi zálivkami necháme substrát trochu proschnout. Jednou týdně namočíme kořenový bal do vody a necháme okapat. Kulaté listy mohou přirozeně zhnědnout, neodstraňujeme je. Prach z listů neotírejte hadříkem, můžete poškodit jemné chloupky.
Knoflíkovka okrouhlolistá (Pellaea rotundifolia)
Ve své domovině (Austrálie, Nový Zéland, Norfolkské ostrovy) roste na skalách. Její listy jsou oválné a lesklé, posazeny naproti sobě. Na rozdíl od ostatních kapradin snese i sušší vzduch (ne však trvalé sucho) a hodí se pro začátečníky. Má ráda světlé a slunné stanoviště, ne však přímý úpal. Zálivka by měla být mírná a pravidelná, voda by se při zalévání neměla dostat na listy. Pokud umístíme knoflíkovku na příliš tmavé místo, její větve budou uvadat.
Zeminu potřebuje kyprou a slabě kyselou, například směs listovky, rašeliny, písku a kompostované zeminy. Nejlépe se množí dělením napůl vyzrálých výhonů.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/clanky/jake-kapradiny-se-hodi-do-bytu-a-co-s-nimi-23773.html
https://www.denik.cz/zahrada/kapradiny-rostliny-ktere-by-mohly-vypravet-20170519.html?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=web-dsa&utm_content=search&gclid=Cj0KCQiA7oyNBhDiARIsADtGRZa3V0fL7sXWhYzb68Uf5RfkR3LE-0SJD3CRKTHZ9scuZlI7IJRGUxUaAuGuEALw_wcB
https://botanika.prf.jcu.cz/systematics/pteridoweb/zivcyk.html