kapradiny

Kapradiny do zahrady a skalky

Dát si do zahrady kapradiny, to je jako vytvořit si na zahradě les nebo lesní zákoutí. Vyberte si s námi ty nejkrásnější kapradiny, ať vaše zahrada ožije. Kapradiny nemají jen funkci estetickou, ale pomáhají vytvořit vlastní biotop zahrady.

Kde sehnat kvalitní kapradiny

Rozhodně se nesnažte přinést si kapradiny z lesa. Za prvé jsou chráněné, za druhé by se jim na zahradě nedařilo a odumřely by, protože jsou zvyklé na lesní biotop. Kvalitní kapradiny nakupte u ověřených zahradníků a odborníků. Také si je nenechávejte zasílat poštou z e-shopů, protože by nemusely přežít transport.

Kam se hodí kapradiny v zahradě

Kapradiny jednoznačně milují stín, maximálně polostín. Některým nevadí ani těžká nepropustná jílovitá půda (např. pérovník). Jinak ale většina kapradin dává přednost lehčí půdě, a nejlepší bude, když ji smícháte s domácím kompostem. Kapradiny pak již nevyžadují téměř žádnou péči.

Čím jsou kapradiny výjimečné

Kapradiny jsou trvalky, které nekvetou, ale obvykle jsou ozdobné svými listy. Rozmnožují se tak, že se na spodní straně listů v tzv. výtrusnicích tvoří výtrusy.

papratka kapradí - Kapradiny do zahrady a skalky

Zdroj foto. wikipedia

Druhy kapradin vhodné do zahrady

Jelení jazyk celolistý (Asplenium scolopendrium) vypadá opravdu jako jelení jazyk. Je to nízká kapradina, která miluje stín a propustnou půdu. Pěstujte jej samostatně.

Pérovník pštrosí (Matteuccia struthiopteris) je vyšší kapradina, která svůj název dostala podle toho, že její listy připomínají pštrosí pera. Hodí se jako efektní solitér do zahrady a nevadí mu jílovité půdy.

Papratka samičí (Athyrium filix-femina) je ozdobná kapradina vyskytující se hojně v lesích. Má ráda kyselou půdu, takže pokud jí vaše půda na zahradě nevyhovuje, můžete jí přidat trochu rašeliny.

Netík (Adiantum capillus-veneris), také často nazývaný Venušin vlas, je kapradina vhodná na zahradu i do bytu. Preferuje zásaditou nebo jen mírně kyselou půdu. Na to pamatujeme nejen při umísťování do zahrady, ale i při hnojení kapradiny.

Kapradina bodlinkatá (Polystichum setiferum) – tvoří stálezelené listy, které přečkají i zimu, potřebuje humózní, výživnou a kyselou půdu a bohatou vlhkost.
 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář