kapradina netik

Jaké kapradiny jsou vhodné na zahradu a proč si je pořídit

Kapradiny jsou velmi zajímavé rostliny, které vám na zahradě udělají radost zejména tam, kde by jiné rostliny nerostly.

Obecné stanoviště pro kapradiny

Kapradiny pocházejí z lesů, rostou tedy na stinném stanovišti a mají rády vlhkou, humózní půdu. Pokud takové místo ve své zahradě máte (pod stromy, u lesa), pak si vyberte alespoň jednu z našich kapradin.

slezinik cerveny 600x387 - Jaké kapradiny jsou vhodné na zahradu a proč si je pořídit

Zdroj foto: Juan Bibiloni, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons  Sleziník červený

Sleziník červený

Sleziník červený (Asplenium trichomanes) dorůstá výšky až 15 cm, má tmavozelené zpeřené listy s lesklými červenohnědými řapíky (odtud i jeho název). Je stálezelený. Hodí se i do skalky ve stínu. K dobrému růstu potřebuje lesní půdu. Máte-li starší rostliny, můžete si je namnožit dělením.

papratka samici 600x450 - Jaké kapradiny jsou vhodné na zahradu a proč si je pořídit

Zdroj foto: No machine-readable author provided. MPF assumed (based on copyright claims)., CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons                    Papratka samičí

Papratka samičí

Papratka samičí (Athyrium filix-femina) má mnoho kultivarů, které jsou vhodné do větších zahrad. Jedná se totiž o docela mohutnou kapradinu. Dosahuje výšek 60 až 80 cm, má světle zelené listy, její výhodou je, že je nenáročná na půdu (může mít půdu kyselou, humózní, vlhkou). Na jaře je možné ji namnožit dělením. Namnožené rostlinky využijete třeba jako podsadbu.

osladic obecny 600x398 - Jaké kapradiny jsou vhodné na zahradu a proč si je pořídit

Zdroj foto: Algirdas at lt.wikipedia, Public domain, via Wikimedia Commons  Osladič obecný

Osladič obecný

Osladič obecný (Polypodium vulgare) dorůstá výšky do 30 cm, má plazivý oddenek, z nějž vyrůstají zelené, mírně kožovité listy. Oddenek je nasládlý a od toho také dostala kapradina svůj název. Její výhodou je, že je pomalu rostoucí, takže se hodí i do menších zahrad, na skalky, do spár mezi kameny. Potřebuje humózní a vlhkou půdu. Na jaře se také dobře dělí.

netik - Jaké kapradiny jsou vhodné na zahradu a proč si je pořídit

Zdroj foto: Robb Hannawacker, while working for Joshua Tree National Park, Public domain, via Wikimedia Commons      Netík

Netík znožený

Netík znožený (Adiantum pedatum) patří zase k větším kapradinám, dorůstá výšky až 60 cm, má složené listy, které připomínají dlaň. Potřebuje vlhkou a humózní, nejlépe lesní půdu, bude se krásně vyjímat na skalce, hodí se i do skupinových výsadeb. Okrasné listy můžete využít k řezu do váz spolu s kvetoucími trvalkami.

zebrovice ruznolista 600x405 - Jaké kapradiny jsou vhodné na zahradu a proč si je pořídit

Zdroj foto: Rigel7, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons                Žebrovice různolistá

Žebrovice různolistá

Žebrovice různolistá (Blechnum spicant) je vždyzelená kapradina střední velikosti – dorůstá až 40 cm výšky. Je vhodné ji použít jako půdopokryvnou rostlinu pod stromy, potřebuje vlhkou a humózní půdu. Jediné, co nesnáší, je vápnitá půda. Na jaře si ji můžete namnožit dělením.

puchyrnik cibulkonosny 600x315 - Jaké kapradiny jsou vhodné na zahradu a proč si je pořídit

Zdroj foto: Daderot, CC0, via Wikimedia Commons        Puchýřník cibulkonosný

Puchýřník cibulkonosný

Cystopteris bulbifera má listy dlouhé až 40 m, listy jsou zpeřené a světle zelené, na vrchní straně mají zelené pupeny. Množí se sám, takže nejvhodnější využití do zahrady je jako podsadba. Vyhovuje mu jakákoliv půda, která nebude příliš suchá.

onoklea citliva - Jaké kapradiny jsou vhodné na zahradu a proč si je pořídit

Zdroj foto: Homer Edward Price, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons      Onoklea citlivá

Onoklea citlivá

Onoklea citlivá (Onoclea sensibilis) je 40 až 50 cm vysoká kapradina, která má světle zelené listy, dvakrát zpeřené. Je to jedna z mála kapradin, která snese i slunce, ale polostín jí bude příjemnější. Rozšiřuje se pomocí oddenků.

podezren kralovska 600x400 - Jaké kapradiny jsou vhodné na zahradu a proč si je pořídit

Zdroj foto: I.Sáček, senior, Public domain, via Wikimedia Commons        Podezřeň královská

Podezřeň královská

Tato kapradina, lat. Osmudna regalis, nedostala své jméno nadarmo. Skutečně bude tou nejkrásnější kapradinou do vaší zahrady, ale také zdaleka tou nejnáročnější. Dorůstá výšky až 120 cm, má dvakrát zpeřené žlutozelené listy, plodné listy získávají tmavohnědou barvu. Potřebuje humózní půdu, nejlépe lesní a dostatečně vlhkou – nejvíce bude prospívat na březích zahradního jezírka.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář