strupovitost jablek

Strupovitost jabloní a hrušní: Jak ji poznáte a jak stromy chránit

Citlivé odrůdy jabloní a hrušní mohou trpět strupovitostí, kterou způsobují úporné houby rodu Ventura. Jak strupovitost poznáte a jak stromy chránit?

Co je strupovitost

Strupovitost je choroba, kterou způsobuje u jabloní houba Ventura inaequalis a u hrušní Ventura pyrina. Projevuje se tak, že na obou stranách listů vznikají tmavé rozptýlené skvrny a dále silně napadené listy opadávají. Obdobné skvrny bohužel vznikají i na plodech, dále se mění ve strupy a dochází i k praskání plodů, čímž jsou plody znehodnoceny a nekonzumovatelné. U hrušní bývají poškozeny i větve a výhony.

Jak se houbovitá choroba šíří

Původce choroby přezimuje v opadaných listech nebo v napadených větvích, naši zimu dobře přežívá. Potom se šíří za vegetačního období (nejvíce v době od rašení až do konce června), a to pomocí vzdušných proudů. Může tedy napadnout i dosud zdravé dřeviny.

strupovitost hrusek - Strupovitost jabloní a hrušní: Jak ji poznáte a jak stromy chránit

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Jak se chorobě bránit

Nejlepší je jako vždy prevence. Kupujte rezistentní odrůdy (Angold, Florina, Melodie, Rajka, Resista z jabloní; Alfa, Bohemica, Nela, Vila, Konference z hrušní). Udržujte celou zahradu čistou. Stromy sázejte v dostatečných vzdálenostech a prořezávejte koruny. Likvidujte opadané listí.

Když už choroba nastala

Jestliže jsou vaše stromy napadeny strupovitostí, vyzkoušejte jakýkoliv fungicidní prostředek (nejlépe je je střídat). První ošetření proveďte při rašení listů, druhé těsně před květem, a dále můžete provést ještě 2 další postřiky podle potřeby.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

1 Komentářů

Zanechte komentář