sušená kytice

Jak aranžovat suchou vazbu a co je k tomu potřeba

Netroufnete si na aranžování živých květin, ale chtěli byste zkusit nějakou suchou vazbu? I na to existuje mnoho rad a fíglů. A když se vám aranžmá napoprvé nepovede, můžete jej zkoušet znovu a znovu, dokud nebudete spokojeni.

Co budete k aranžování potřebovat

aranžování suchých květin budete samozřejmě potřebovat samotné suché květy: hodí se slaměnky, růže nebo plátky růží, makovice, traviny, zaječí ocásky aj. Potom si připravte nůžky, aranžovací hmotu, vázací drátky a nůžky na drát, vázy, misky, talířky nebo šálky, do kterých budete aranžovat.

sušené květy 300x200 - Jak aranžovat suchou vazbu a co je k tomu potřeba

Jednoduchá kytice sušených růží

Dostaly jste od někoho kytici růží a chtěly byste si ji nechat usušit? Žádný problém. Zavěste ji květy dolů dříve, než začne vadnout, a nechte zcela usušit. Potom jednotlivé kytičky přestříkejte lakem na vlasy nebo jakýmkoliv lakem pro interiérové využití a naaranžujte je do vázy podobně jako živé růže. Takto vám vydrží i několik let, je ovšem potřeba opatrně z nich odstraňovat prach a každoročně je přestříkat lakem, aby si udržely „lesk“.

sušený mák - Jak aranžovat suchou vazbu a co je k tomu potřeba

Další kytice ve váze

Do váz můžete aranžovat jakékoliv jiné květy, od slaměnek až po suché makovice, traviny, suché plody apod. Dbejte na to, abyste to nepřehnaly s množstvím různých druhů – lepší jsou tři druhy vhodně zkombinované, protože potom kytice nepůsobí přehnaným dojmem. I jednodruhové vazby jsou krásné – vyniknou např. v ozdobné váze či šálku. Pokud květy ve váze samy nedrží, použijte aranžovací hmotu – tentokrát ji nenamáčejte.

Sušené květy a plody ve skleněných nádobách

Velmi krásné jsou také různobarevné sušené květy či plody a oříšky, které navrstvíte jednotlivě nebo po vrstvách do skleněných nádob. Kombinovat je můžete i s drobnými kamínky, barevným pískem nebo mušlemi nasbíranými u moře.

 

TIP:

 
Zahradní nábytek, altány a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář